Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Milionowa kara dla PGNiG. Spółka się odwoła

0
Podziel się:

W ocenie PGNiG decyzja zobowiązująca spółkę do usunięcia z umów z odbiorcami ograniczeń w zmniejszeniu ilości zamawianego gazu została wykonana.

Milionowa kara dla PGNiG. Spółka się odwoła
(Radek Koleśnik / Reporter)

Notowana na warszawskiej giełdzie spółka PGNiG zapowiada odwołanie się od decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotyczącej nałożenia na spółkę kary w wysokości 10 mln zł. Gazowa firma została obciążona karą bo według urzędu nie wykonała zobowiązań dotyczących usunięcia z umów z odbiorcami ograniczeń w zmniejszaniu ilości zamawianego gazu.

"Spółka nie zgadza się ze stanowiskiem UOKiK. W jej ocenie decyzja urzędu zobowiązująca PGNiG do usunięcia z umów z odbiorcami ograniczeń w zmniejszeniu ilości zamawianego gazu została wykonana - biorąc pod uwagę zmiany zachodzące na rynku paliw gazowych oraz nałożone na spółkę zobowiązania związane z realizacją kontraktów długoterminowych - napisano w komunikacie spółki.

PGNiG ma czas na złożenie odwołania od decyzji urzędu do 2 listopada 2015 roku. Spółka podała, że pracuje nad stworzeniem tego dokumentu.

Informacje dotyczące kary nie mają wpływu na piątkowe notowania gazowej spółki. Jedna akcje PGNiG kosztowała na półmetku sesji 6,66 zł, a wzrost cen akcji wynosi 1,8 procent.

Decyzja wydająca nakaz usunięcia kwestionowanych została wydana w grudniu 2013 roku.

"Spółka z własnej inicjatywy przedstawiła propozycje zmian w umowach, które w jej opinii miałyby zniwelować kwestionowane przez Urząd klauzule umowne. UOKiK przystał na złożoną przez PGNiG propozycję aneksowania kontraktów, poprzez które kwestionowane zapisy miały być usunięte z umów lub odpowiednio zmienione" - czytamy w komunikacie UOKiK.

Odnośnie tych postanowień powstały jednak wątpliwości, co do prawidłowości wykonania nałożonego zobowiązania.

UOKiK w uzasadnieniu dodał, że postępowanie sprawdzające wykazało, że PGNiG nie wypełniła w całości przyjętego na siebie zobowiązania. Spółka zaproponowała odbiorcom usunięcie zakwestionowanych postanowień, łącząc jednak przedmiotową zmianę z wprowadzeniem do aneksowanych umów nowych postanowień, o skutkach analogicznych do tych, jakie wywoływały postanowienia, które zobowiązała się usunąć. W razie przyjęcia zaproponowanych warunków przez odbiorców, zobowiązaliby się oni do nabywania od PGNiG gazu, którego minimalna ilość byłaby stała, ustalona na określonym poziomie zamówienia z 2014 roku.

Wysokość kary została obliczona jako 5000 euro za każdy z 490 dni zwłoki w wykonaniu zaoferowanego zobowiązania.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)