Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Newag na giełdzie. Kurs akcji w górę o ponad 20 procent

0
Podziel się:

Zainteresowanie spółką Newag było ogromne. Zapisy na akcje zredukowano o 92,55 procent.

Pociąg Impuls
Pociąg Impuls (Mateusz Włodarczyk/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons)

Newag zadebiutował dziś na giełdzie. Wartość oferty publicznej wyniosła 400 mln złotych. Zajmująca się m.in. produkcją widocznego na zdjęciu elektrycznego zespołu trakcyjnego Impuls spółka, jest 19 firmą, która weszła w tym roku na główny parkiet GPW.

Newag zajmuje się produkcją, modernizacją oraz naprawami lokomotyw elektrycznych oraz spalinowych. Debiut na GPW okazał się on dość udany. Spółka na otwarciu zyskiwała 20 procent. Aktualnie akcje są wyceniane na 23,09 złote. Cena emisyjna dla inwestorów indywidualnych wynosiła 19 złotych, a dla instytucjonalnych 20,5 złotych. Zatem wzrost wynosi już 21,52 procent.

Wzrost jest poparty wysokimi obrotami. Wartość zawartych transakcji w pierwszym kwadransie sesji przekroczyła 5 milionów złotych. Oferta publiczna spółki wynosiła 19,5 miliona akcji. Dwa miliony akcji trafiło do inwestorów indywidualnych, a pozostałe do inwestorów instytucjonalnych.

Zainteresowanie kupnem akcji było ogromne. Ostatecznie inwestorzy indywidualni zadeklarowali kupno akcji za prawie pół miliarda. W wyniku tego zdecydowano się na redukcję, która wyniosła 92,55 procent. zapisując się na akcje o wartości 10 tysięcy złotych otrzymać można było niewielki ułamek z tego.

Właścicielem większościowym spółki jest Zbigniew Jakubas. Dane spółki są zadowalające. W pierwszej połowie 2013 roku Newag wypracował 14,49 mln złotych zysku netto, 27,26 mln złotych zysku operacyjnego przy przychodach wynoszących 287,03 mln złotych.

Dane finansowe spółki Newag za 2012 rok
Wartość (w mln złotych)
Źródło: Newag
Przychody 55,7
Zysk operacyjny 89,6
Zysk netto 55,7

Struktura przychodów wskazuje na to, że firma najwięcej zarabia na naprawach i modernizacji taboru. Jest to 55 procent. Segment produkcji to 44 procent.

Obecny zarząd chce, aby firma stała się przede wszystkim spółką wypłacającą wysoką dywidendę. W przyszłym roku na ten cel ma zostać przeznaczone 53 procent zysku netto. W 2015 roku miałoby to być 63 procent. Jednakże perspektywa dwóch lat do przodu jest dość odległa i te plany mogą ulec rewizji. Newag planuje również inwestycje. W przyszłym roku ma zostać wybudowana nowa lakiernia.

Czytaj więcej w Money.pl

spółka dnia
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)