Notowania

Spółka dnia: Ich akcje w tym roku potaniały już o 25 procent

Dzisiejsze dobre wyniki Synthosu szansą na odwrócenie trendu?

Podziel się
Dodaj komentarz
(Synthos)

Synthos zyskuje na wartości w reakcji na dobre wyniki kwartalne. Lepszy rezultat udało się uzyskać mimo niższych przychodów. W kolejnych kwartałach spółka chce się rozwijać na rynkach Ameryki Północnej i Południowej, co w jej opinii przełoży się na poziom zysku w przyszłości.

Przed rozpoczęciem dzisiejszej sesji poznaliśmy wyniki notowanego w indeksie WIG20 Synthosu. Spółka zarobiła 122 mln złotych. Wynik jest o 48 procent lepszy w stosunku do odczytu z analogicznego okresu roku poprzedniego. Poziom zysku pokonał również prognozy. Rynek spodziewał się zysku netto na poziomie 79,5 mln złotych.

Wyniki Synthosu za trzeci kwartał (w mln złotych)
Źródło: Money.pl, na podstawie sprawozdania finansowego spółki Synthos
Przychody ze sprzedaży 1 225,40 1 307,03 -6,25%
Zysk przed opodatkowaniem 139,74 90,63 54,18%
Zysk netto 122,34 82,43 48,41%

Spółka zwraca uwagę na poprawę koniunktury w przemyśle samochodowym w Europie i USA. Liczba rejestracji nowych aut na starym kontynencie w stosunku rocznym wzrosła we wrześniu o 6,4 procent. Z perspektywy Synthosu, jest to ważne ze względu na sprzedaż opon. W trzecim kwartale tego roku sprzedano ich o 1 procent więcej na starym kontynencie. Słabsze od oczekiwań jest tempo rozwoju gospodarki Chin.

-_ Niskie tempo wzrostu wartości produkcji sprzedanej budownictwa. IBnGR szacuje je na 1,3 procent. Jest to najniższe kwartalne tempo wzrost u odnotowane w tym sektorze w 2014 roku _ - podano w raporcie kolejny czynnik.

Spółka jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce oraz pierwszym w Europie producentem kauczuków emulsyjnych. Jest również trzecim europejskim producentem polistyrenu do spieniania.

Wśród kluczowych czynników na kolejne okresy, spółka wymienia powolną odbudowę wzrostu gospodarczego w Polsce i UE. Wiąże nadzieje z dywersyfikacją kontrahentów poprzez rozwój na rynkach Ameryki Południowej i Ameryki Północnej. Spółka wskazuje w raporcie również, że _ sytuacja na europejskim rynku opon na wymianę powinna ulegać powolnej poprawie _.

Notowania spółki Synthos od początku roku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Akcje spółki w tym roku straciły już ponad 26 procent. Dziś inwestorzy docenili jednak dobre wyniki, bowiem akcje firmy rosną po trzech godzinach handlu o ponad 2 procent.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: sns, spółka dnia, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz