Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Spółka dnia: Akcje firmy Mieszko tanieją. Powodem jest...

0
Podziel się

Dotychczasowe wyniki spółki wskazują, że firma w tym roku może zarobić nieco więcej.

Spółka dnia: Akcje firmy Mieszko tanieją. Powodem jest...
(Plus/iStockphoto)
bEpDhxPF

Zwiększone obroty na akcjach spółki Mieszko nie są przypadkowe. Powodem tego, że jej akcje tanieją jest opublikowana dziś niższa rekomendacja. Perspektywa wyników wygląda jednak dość dobrze. Firma w tym roku zarobi prawdopodobnie więcej niż w 2012 roku.

Akcje zakładów przemysłu cukierniczego Mieszko tanieją dziś o 2,8 procent. Powodem tego jest obniżenie rekomendacji z kupuj do trzymaj przez analityków domu inwestycyjnego PKO BP. Papiery wartościowe zostały wycenione na 4,6 złotych. Mimo że ocena jest stosunkowo negatywna, aktualna cena znajduje się poniżej tego poziomu. Obroty na akcjach spółki są nieco wyższe niż zwykle. Łączna wartość transakcji po 2,5 godzinie handlu przekraczała 51 tysięcy złotych. Dla porównania dziś, w tym samym okresie, na spółce Wawel obroty wynosiły 10 tysięcy złotych.

Akcje firmy od dłuższego czasu pozostaje w trendzie bocznym. Ich wartość waha się pomiędzy poziomami 4, a 5 złotych. Dopiero patrząc w perspektywie 3 lat, akcje zwyżkowały. Powodem, który zachęcił inwestorów do kupowania walorów spółki było przejęcie w 2011 roku spółki TB Investica stając się jednocześnie właścicielem firmy Vilniaus Pergale, która jest znaczącym graczem w tej branży na rynku litewskim.

bEpDhxPH

Akcje spółki Mieszko w 2013 roku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W pierwszych trzech kwartałach spółka zarobiła na czysto 3,67 miliona złotych. W analogicznym okresie rok wcześniej było to 4,07 miliona złotych. Patrząc na wynik netto za cały poprzedni rok, jest duże prawdopodobieństwo, że zysk za obecny rok będzie wyższy.

Wybrane dane finansowe spółki Mieszko (dane w tys. złotych)
2012 2011 Zmiana
Źródło: Mieszko S.A.
Przychody 359 386 314 729 14,19%
Zysk z działalności operacyjnej 20 016 18 755 6,72%
Zysk netto 3 946 7 989 -50,61%

Na początku przyszłego roku papiery spółki nadal będą się znajdować w wymienionym wcześniej kanale cenowym. Presję na firmę wywierają ceny surowców, które są wykorzystywane do produkcji. Przez ostatni rok, kakao na światowych rynkach zdrożało o 15 procent. Na początku 2014 roku tendencja ta nie ulegnie zmianie.

bEpDhxPN

Czynnik ten będzie wywierał presję kosztową na producenta, co w połączeniu z ostrą konkurencją cenową na tym rynku, choćby z takimi spółami jak Wawel oraz Colian (producent czekolady Goplana) może skutkować niższą marżą bezpośrednią.

Czytaj więcej w Money.pl

bEpDhxQi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)