Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Spółka dnia: BRE mocny na tle innych banków. A będzie lepiej

0
Podziel się:

Kolejne lata mają przynieść znaczną poprawę kondycji sektora bankowego. Wyceny akcji BRE pozostają jednak zachowawcze.

Spółka dnia: BRE mocny na tle innych banków. A będzie lepiej
(Reporter)

Jeden z największych działających w Polsce banków i czołowa spółka z GPW zarobiła w miesiącach od lipca do września 279,1 milionów złotych. To wynik minimalnie niższy od tego zaraportowanego w analogicznym okresie poprzedniego roku i lepszy od oczekiwań analityków. Wpisuje się to w kondycję całego sektora bankowego. Analitycy jednak zapowiadają, że już przyszły rok przyniesie widoczną poprawę wyników.

Zysk netto grupy BRE Banku w trzecim kwartale 2013 roku spadł do 279,1 mln zł z 280,1 mln zł rok wcześniej. Okazał się zbliżony do oczekiwań rynku, który średnio szacował, że wyniesie 272,9 mln zł. Wśród ankietowanych przez PAP 12 biur maklerskich prognozy zamykały się w przedziale między 245 a 295 mln zł. Minimalny spadek zyskowności wpisuje się w tendencje całego sektora. Według wczorajszych danych NBP zysk netto wszystkich banków działających w Polsce za okres pierwszych ośmiu miesięcy wyniósł 11,79 mld zł, czyli spadł o 2,5 procent rok do roku.

Reakcja inwestorów na najnowsze dane nie była znacząca. Kurs banku od rana oscyluje wokół 509 złotych za akcję, czyli blisko zamknięcia z wczoraj. Zmienność zamyka się w przedziale od -0,5 do +1,0 procent. Nie oszałamia też wartość zawartych do tej pory transakcji. Przed południem było to ledwie 400 tysięcy złotych.

Dzisiejsze notowania akcji BRE Banku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wchodząc w szczegóły opublikowanego dzisiaj raportu okazuje się, że wynik z tytułu odsetek wyniósł w badanym czasie 556,4 mln zł. W skali roku spadł o 3 procent i wzrósł 4 procent w skali kwartału. Znacznie lepiej wypadł bank pod względem wyniku z prowizji. W III kwartale 2013 roku wyniósł on 216,6 mln zł, czyli wzrósł rok do roku o 6 procent. Spadł natomiast o 2 procent w porównaniu do poprzedniego kwartału.

Niepokoić może spadek wartości pożyczek i kredytów na koniec III kwartału 2013 roku. Netto było to 69,31 mld zł, o 3,6 procent mniej niż na koniec poprzedniego kwartału. Wpływ na to miał przede wszystkim spadek liczby kredytów dla firm o 7,1 procent. Utrzymała się za to akcja kredytowa w przypadku klientów indywidualnych.

Mimo niezbyt optymistycznego raportu NBP za ostatnie miesiące, zapowiadane w gospodarce ożywienie powinno wspierać rentowność banków. Analitycy DM BPS oczekują, że wyniki całego sektora bankowego powinny się poprawiać, stopniowo w 2014 (wzrost o 3,9 procent rok do roku) i bardziej dynamicznie w 2015 (wzrost o 17,4 procent rok do roku) biorąc pod uwagę oczekiwane odbicie marży odsetkowej i stabilne koszty ryzyka (wsparte dalszą poprawą jakości aktywów) oraz konsekwentną poprawę efektywności kosztowej. - _ Zakładamy też bardziej liberalne podejście KNF do kwestii dywidend _ - czytamy w raporcie DM BPS.

Zdaniem autorów raportu czynniki ryzyka dla sektora bankowego wynikające z regulacji oraz czynników globalnych w większości są już uwzględnione w cenach akcji. - _ Główne czynniki ryzyka jakie widzimy, leżą po stronie regulacji (obniżenie opłat interchange, wprowadzenie opłaty ostrożnościowej, rekomendacje dla bancassurance, modyfikacje systemu emerytalnego) oraz czynników globalnych, takich jak ograniczenia luzowania ilościowego. Uważamy, iż czynniki regulacyjne są już zdyskontowane przez rynek, z wyjątkiem ewentualnego przewalutowania kredytów hipotecznych, ale nie spodziewamy się obecnie realizacji tego pomysłu _.

Ostatnie rekomendacje dla BRE Banku
instytucja cena docelowa rekomendacja data raportu
ING Securities 496,0 Trzymaj 18-10-2013
Espirito Santo 429,0 Neutralnie 07-08-2013
Millenium DM 450,7 Neutralnie 02-08-2013
PKO BP DM 376,0 Sprzedaj 19-07-2013

źródło: Money.pl na podstawie danych firm inwestycyjnych

Ich rekomendacja nie daje jednak wielu powodów do zarobku, przy obecnym kursie rynkowym. Dla przypomnienia przekracza on 500 zł, podczas gdy docelowo zdaniem analityków DM BPS powinno to być na obecną chwilę 480 zł. Podobnie zresztą wyglądają wyceny innych firm inwestycyjnych (tabelka powyżej).

Czytaj więcej w Money.pl

spółka dnia
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)