Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Spółka dnia: Cierpią na błędach właściciela. Nadzieja w...

0
Podziel się:

Od początku roku, podobnie jak w PBG, ich akcje potaniały o blisko 50 procent.

Spółka dnia: Cierpią na błędach właściciela. Nadzieja w...
(industrieblick - Fotolia.com)
bEUmVhph

Tak dużej zmienności cen jak w przypadku Rafako, próżno szukać wśród największych spółek z GPW. Ostatnie dni upływają pod znakiem dużych spadków. Wczoraj było to 14 procent, a dzisiaj przed popołudniem taniały nawet 12 procent. Notowaniom ciążą problemy największego akcjonariusza PBG i nienajlepsze wyniki finansowe. Jak narazie pocieszenia próżno szukać w zapowiadanym na koniec lipca rozpoczęciu budowy bloków energetycznych w Opolu.

Wczoraj jedną z najmocniej taniejących spółek było Rafako. Początek dzisiejszej sesji zapowiadał _ powtórkę z rozrywki _. Akcjonariusze wyprzedają akcje po negatywnych doniesieniach dotyczących największego akcjonariusza spółki - PBG, który w swoich rękach trzyma 61 procent udziałów. Nie dość, że Rafako cierpi na tym, że jej główny właściciel jest postawiony w stan upadłości układowej, to jeszcze z każdym kolejnym miesiącem okazuje się, że spłata długów wobec wierzycieli nie będzie taka łatwa, o ile w ogóle możliwa.

Wczoraj wartość rynkowa PBG zmalała o 47 procent, a dzisiaj topnieje kolejne kilka procent. Wszystko przez informację o porozumieniu z wierzycielami, na mocy którego ma dojść do emisji 535 mln nowych akcji o wartości nominalnej 1 zł za sztukę. Jest to wielkość 38 razy większa w stosunku do obecnej ilości akcji znajdujących się w obrocie. Posłużą spłacie części zadłużenia, które po pierwszym kwartale tego roku przekraczało łącznie 4,2 mld zł.

bEUmVhpj

Zobacz, jak od początku roku zmieniają się ceny akcji Rafako i PBG Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Rykoszetem siłą rzeczy uderza to w Rafako i zapewne czarne chmury nad nimi będą wisieć tak długo, jak lepsze dane nie zaczną płynąć z PBG. Na drugi plan w obecnej sytuacji schodzą informacje z samej spółki, choć te również nie napawają optymizmem. W I kwartale 2013 roku udało się wygenerować zysk, ale wyniósł on zaledwie 3,4 mln zł. To o blisko 75 procent mniej niż rok wcześniej.

Jak zapewniał w marcu prezes Paweł Mortas, spółka liczy na wypracowanie dodatniego wyniku za cały 2013 rok. Powodzenie tego planu w dużej mierze uzależnione jest od powodzenia budowy dwóch bloków energetycznych w Elektrowni Opole. To najistotniejsza pozycja w portfelu zamówień Rafako. Jej wartość netto wynosi ponad 3,2 mld zł.

Wczoraj minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński poinformował, że resort chce rozpoczęcia prac jeszcze w lipcu. Budową ma się zając oprócz Rafako także Polimex Mostostal i Mostostal Warszawa.

bEUmVhpp

Rafako to jedna z bardziej spekulacyjnych spółek na GPW. Wystarczy wspomnieć, że tylko biorąc pod uwagę połowę tego roku, kurs akcji wahał się w bardzo szerokim przedziale między 2,70 a 9,70 zł za papier.

Zobacz zakres notowań akcji Rafako od początku roku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Akcjonariusz kupując jeden walor na otwarciu pierwszej sesji w tym roku i sprzedając po cenie z wczorajszego zamknięcia straciłby 45 procent zainwestowanych środków. Gdyby jednak trafił w idealny moment i kupiłby w dołku 25 kwietnia i również sprzedałby po cenie z wczoraj, to zarobiłby blisko 70 procent.

To pokazuje, że inwestycja w obecnej sytuacji w akcje spółki wiąże się z ogromnym ryzykiem i polecić można ją tylko graczom wyjątkowo odpornym na stres.

bEUmVhpq

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Spółka dnia: Gigantyczna emisja akcji wywołała panikę W wyniku porozumienia z wierzycielami ilość papierów PBG zwiększy się 38-krotnie. Zobacz, jak zareagowali inwestorzy.
Spółka dnia: Analitycy podnoszą wycenę. Kurs wyraźnie w górę Integer.pl przejmuje na polskim rynku i planuje ekspansję na rynki zagraniczne.
Spółka dnia: Sporo dobrych wiadomości. Kurs odbija od dna Przez ostatnie trzy sesje cena akcji Hawe wzrosła o ponad 10 procent.
bEUmVhpK
spółka dnia
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)