Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Spółka dnia: Debiutant już dał zarobić, ale nie wszyscy zdążyli...

0
Podziel się

Do południa właściciela zmieniło ponad 100 tysięcy akcji LiveChat Software.

Spółka dnia: Debiutant już dał zarobić, ale nie wszyscy zdążyli...
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEiEZcER

Kurs akcji Livechat Software, producenta komunikatorów dla biznesu, w debiucie na GPW wzrósł o 4,27 procent. Między innymi niesprzyjające nastroje panujące wśród inwestorów na warszawskim parkiecie sprawiły, że już po 58 minutach cena akcji wróciła do punktu wyjścia. Do południa kurs dalej obsuwał się w dół.

Aktualizacja 11:45

Do obrotu trafiło prawie 26 milionów akcji. Oferta spółki Livechat Software obejmowała 3,23 miliona akcji, które sprzedawali dotychczasowi akcjonariusze. Właściciela za pośrednictwem giełdy zmieniło już ponad sto tysięcy walorów.

bEiEZcET

Cena sprzedawanych w ofercie publicznej akcji była ustalona na poziomie 18,5 zł. W pierwszej sekundzie po otwarciu kurs osiągnął nawet 19,29 zł. Oznacza to wzrost względem odniesienia o 4,27 procent. Kupującym zapału starczyło tylko przez pierwszą godzinę. Dalej kurs powolnie osuwał się w dół. Nie bez wpływu na notowania są za pewne globalne złe nastroje. Wszystkie giełdy w Europie tracą na wartości.

Wartość oferty wyniosła 59,9 mln zł. Cena maksymalna sprzedaży akcji Livechat Software na potrzeby składania zapisów przez inwestorów indywidualnych była ustalona na 23,5 zł. Prawie 20-procent niższa ostateczna cena pokazuje stosunkowo nieduże zainteresowanie inwestorów.

Mimo tego prezes dla Money.pl mówi o zainteresowaniu akcjami z zadowoleniem, choć nie ukrywa, że miał obawy przed wejściem na GPW - _ Wiązały się przede wszystkim z tym, że na warszawskiej giełdzie nie ma podobnej spółki, która mogłaby być benchmarkiem dla LiveChat Software _- wyjaśnia Mariusz Ciepły, prezes zarządu LiveChat Software S.A. Co ciekawe, podkreśla, że warszawski parkiet to jedynie etap pośredni. Nie wyklucza, że spółka wejdzie na giełdę w USA.

Livechat w roku obrotowym 2012 wypracował 11,2 mln zł przychodów wobec 5,48 mln zł rok wcześniej. Zysk w tym czasie wzrósł o 46 procent do 5,66 mln zł. Prognoza na 2013 rok zakłada wypracowanie 17,9 mln zł przychodów i 9,83 mln zł zysku netto. Do końca tego roku ma to być odpowiednio 25,32 mln zł i 14,9 mln zł.

bEiEZcEZ

Wszystko wskazuje na to, że posiadacze akcji mogą liczyć na dywidendę. Polityka w tym zakresie zakłada, że zarząd spółki będzie rekomendował wypłatę całości zysku, chyba że pojawią się okazje inwestycyjne, które zapewniłyby spółce i akcjonariuszom wyższą stopę zwrotu niż wypłata dywidendy.

Livechat Software jest producentem oprogramowania typu live chat, które umożliwia właścicielom stron internetowych bezpośredni kontakt z odwiedzającymi ją klientami oraz udostępnia dodatkowe funkcjonalności, w tym narzędzia analityczne. Obecnie spółka ma ponad 7 tys. klientów w 89 państwach. Wśród nich znajdują się zarówno małe sklepy internetowe, jak i znane marki jak np.: Orange, Bosch, Adobe, Kaspersky Lab czy Air Asia. Najważniejszy dla spółki rynek to USA, gdzie generuje około 45 proc. swojej sprzedaży.

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

bEiEZcFu
spółka dnia
giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)