Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spółka dnia: Gigantyczna emisja akcji wywołała panikę

0
Podziel się:

W wyniku porozumienia z wierzycielami ilość papierów PBG zwiększy się 38-krotnie. Zobacz, jak zareagowali inwestorzy.

Spółka dnia: Gigantyczna emisja akcji wywołała panikę
(Reporter Poland)

*PBG, jedna z największych spółek budowlanych, porozumiała się z wierzycielami. Na rynek ma trafić 535 milionów nowych akcji o wartości nominalnej 1 zł za sztukę. * *Jest to wielkość 38 razy większa w stosunku do obecnej ilości akcji znajdujących się w obrocie. * *Posłużą one spłacie zadłużenia, które wynosi około 4,2 mld zł. W reakcji na te doniesienia inwestorzy panicznie wyprzedają akcje. Kurs zniżkuje ponad 30 procent. *

Jeżeli nowa umowa zostanie zrealizowana w takiej formie jak zaplanowano, to w rękach wierzycieli będzie spoczywać 75 procent akcji spółki. Jak poinformowała spółka, nowy układ pozwoli zachować spółce zdolność kredytową. Jednocześnie nie będzie konieczne sięganie po zyski jednej ze spółek zależnych - Rafako.

Poza zamianą długu na akcje, 496 milionów złotych wierzytelności ma zostać spłacona w ratach do końca marca 2019 roku. Ostateczny termin spłaty pozostałych 400 milionów przypadłby na koniec 2019 roku.

Informacje te na rynku pojawiły się już w weekend, więc inwestorzy mogli ją uwzględnić w cenie akcji dopiero dzisiaj. Na otwarciu pojawiło się tak dużo zleceń sprzedaży, że giełda zawiesiła obrót tymi papierami. Handel wznowiono dopiero około godziny 10:30. Kurs akcji spadł o ponad 30 procent do poziomu 3,51 zł za papier.

Zobacz, jak zareagowali inwestorzy dzień wcześniej i teraz Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Z czasem spadki pogłębiły się. W południe wartość pojedynczej akcji wynosiła 3,32 zł, czyli jedynie 6 groszy powyżej sesyjnego minimum. Towarzyszy temu stosunkowo duży obrót - ponad 2 mln zł.

Akcjonariuszy martwi przede wszystkim duże rozwodnienie ich udziałów. Emisja 535 mln akcji oznaczałaby wzrost całej puli aż 38-krotnie. W przypadku największego inwestora - Jerzego Wiśniewskiego oznaczałoby to znaczną utratę władzy. Obecnie w jego rękach jest około 43 procent papierów, podczas gdy po tej operacji pozostałoby tylko 23 procent. Wielkość udziałów pozostałych akcjonariuszy spadnie do 1,5 procent.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

spółka dnia
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)