Notowania

alumetal
17.07.2014 11:45

Spółka dnia: Milionowe obroty, ale inwestorzy nie zarobili

Alumetal jest 462. spółką notowaną na rynku głównym warszawskiej GPW.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kryczka/iStockphoto)

Start dzisiejszych notowań nie wypadł po myśli inwestorów, którzy zapisali się na akcje Alumetalu. Producent aluminiowych stopów odlewniczych na otwarciu sesji symbolicznie tracił. Niewielką stratę zdołał odrobić, ale na mocniejszy ruch w górę brakuje sił.

Największy na polskim rynku i w Europie Środkowo-Wschodniej oraz czwarty w Europie producent wtórnych aluminiowych stopów odlewniczych oraz stopów wstępnych to 462. spółka notowana na rynku głównym warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych i 17 tegoroczny debiutant na GPW.

Licząc po cenie 35 złotych za akcje - czyli tyle, ile za jeden walor płacili inwestorzy w trakcie oferty publicznej - cała spółka jest warta niemal 530 milionów złotych. Tylko w ramach IPO sprzedane zostały akcje o wartości 293 milionów złotych. Początek historii spółki na GPW z pewnością nie ucieszył jednak wielu inwestorów, których apetyty dodatkowo zaostrzył udany - ubiegłotygodniowy - debiut Torpolu.

Dzisiejsze notowania Alumetalu wystartowały z ceną 34,90 złotego, czyli 0,3 procent poniżej ceny emisyjnej. Później sytuacja się lekko poprawiła, ale kupującym wyraźnie _ brakuje pary _ na mocniejszy ruch w górę. Na uwagę zasługują jednak obroty akcjami spółki. Wartość handlu nimi przekracza obecnie 2,5 miliona złotych.

Zobacz, jak podczas debiutanckiej sesji radzą sobie akcje Alumetalu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Grupa Alumetal dostarcza swoje produkty do producentów samochodów i części samochodowych w Europie, a także do klientów z branż budowlanej, AGD, przemysłu maszynowego oraz hutnictwa stali. Alumetal posiada trzy zakłady produkcyjne zlokalizowane w Nowej Soli, w Kętach oraz w Gorzycach.

Rynek krajowy odpowiadał za 52,4 procent wolumenu sprzedaży w 2013 roku oraz 40,9 procent w pierwszym kwartale 2014 roku. Drugim najważniejszym rynkiem zbytu były Niemcy, gdzie grupa _ uplasowała _19 procent wolumenu sprzedaży w 2013 roku oraz 28,2 procent w pierwszym kwartale 2014 roku.

W ubiegłym roku firma wypracowała miliard złotych przychodów ze sprzedaży i zysk netto na poziomie 35,8 miliona złotych. Rok wcześniej było to odpowiednio 844,6 oraz 34,5 mln złotych.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: alumetal, spółka dnia, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz