Notowania

Spółka dnia: Strata GTC trzykrotnie wyższa niż rok wcześniej

Działająca w branży deweloperskiej spółka przedstawiła dziś raport za drugi kwartał.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Maszewski/Reporter)

Spółka deweloperska przed rozpoczęciem dzisiejszej sesji opublikowała wyniki za drugi kwartał bieżącego roku. Nie byłaby to sensacyjna informacja gdyby nie to, że strata netto jest prawie trzy razy wyższa w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.

Strata netto po drugim kwartale bieżącego roku wyniosła 42,3 miliona euro. Rok wcześniej była to wartość 14,5 miliona euro. Zatem wzrosła ona rok do roku aż trzykrotnie. Rynek spodziewał się, że GTC opublikuje niższą niż rok wcześniej stratę. Tak się jednak nie stało.

Wyniki spółki obciążyły przede wszystkim odpisy aktualizujące wartość aktywów, które wyniosły 44,5 miliony euro. Zostały one spowodowane przez przeszacowanie wartości nieruchomości. Dotyczy to zarówno powierzchni handlowych na takich rynkach jak Chorwacja, Bułgaria oraz Rumunia, a także w segmencie biurowym, gdzie spadły stawki najmu dla nowych umów (rynek Polski i Węgierski).

Jedną z niewielu pozytywnych informacji zamieszczonych w raporcie jest niewielki wzrost marży brutto na działalności operacyjnej z 70 procent w pierwszym kwartale 2013 roku do 72 procent. Spółka obniżyła także nieznacznie koszty finansowe (4 miliony euro) oraz sprzedaży (1 milion euro).

Notowania spółki GTC podczas dzisiejszej sesji

Spółka rozpoczęła dzisiejszą sesję dość mocną przeceną. Po prawie trzech godzinach handlu akcje spółki tracą ponad 2,5 procent. Widać jednak, że zmienność kursu się ustabilizowała. Najwyższe obroty można było zaobserwować w pierwszych 30 minutach handlu. Podczas trzech ostatnich sesji akcje spółki potaniały o 5 procent.

GTC od dłuższego czasu osiąga słabe wyniki. Efektem tego było m.in. obniżenie przez analityków rekomendacji dla spółki. W ostatnim czasie swoje prognozy dla spółki obniżyły takie instytucje jak DB Securities oraz DM PKO BP.

Notowana na warszawskiej giełdzie spółka działa na terenie takich krajów jak Polska, Rumunia, Serbia, Bułgaria, Rosja, Czechy, Słowacja, Węgry, Chorwacja oraz Ukraina. Zajmuje się budowaniem oraz zarządzaniem nieruchomościami.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: gtc, spółka dnia, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz