Notowania

agroton
20.02.2014 11:35

Spółka dnia: Ukraińska firma na GPW drożeje o prawie 70 procent

Wahania cen są ogromne. Co stoi za takim zachowaniem kursu?

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiały prasowe)

Niemal 60 procent w ciągu ostatniego miesiąca i prawie 70 w ciągu ostatnich 10 dni poszły w górę papiery ukraińskiej spółki Agroton. Inwestorzy przecierają ze zdumienia oczy, bo nie pojawiła się żadna informacja ze spółki, która uzasadniałaby te wzrosty.

Oficjalne wiadomości ze spółki nic nie mówią, a ostatnia dotyczyła obniżenia oprocentowania obligacji o wartości 50 milionów dolarów do 6 procent z 8 wcześniej i 12,5 proc. pierwotnie.

Wiadomość pojawiła się jednak na początku lutego więc i nie wydaje się, żeby mogła być przyczyną gwałtownego zwiększenia wartości firmy. Próbowaliśmy skontaktować się z działem relacji inwestorskich spółki, jednak do tej pory nie udało się uzyskać żadnej odpowiedzi, co stoi za gwałtownym skokiem kursu.

Zmiany są gigantyczne. Wczoraj papiery Agrotonu poszły w górę o ponad 20 procent, dzień wcześniej około 25 procent. W pierwszej godzinie dzisiejszej sesji również drożały - o około 7 procent, jednak w ciągu ostatnich kwadransów do głosu doszła strona podażowa i papiery tanieją około 11 proc. w stosunku do wczorajszego zamknięcia. Zwraca uwagę fakt, że rynkowe obroty są relatywnie bardzo duże.

Notowania spółki Agroton od początku 2014 roku

Agroton do swoich historycznych maksimów ma wciąż bardzo daleko. Spółka debiutowała na GPW pod koniec 2010 roku i na przełomie 2011 akcje kosztowały ponad 40 złotych. Prognozowanie dalszego zachowania kursu na podstawie dostępnych danych jest bardzo karkołomne, a jeśli kurs bez ogólnie znanej przyczyny poszedł tak mocno w górę, to lada chwila jego kierunek może obrócić się o 180 stopni. Całkiem prawdopodobny wydaje się bowiem być scenariusz, że za wzrostami stoi tylko i wyłącznie kapitał spekulacyjny.

Pewnym wyznacznikiem może być też wartość kursu spółki na giełdzie we Frankfurcie, gdzie spółka również jest listowana. Zainteresowanie jej akcjami jest jednak dużo mniejsze niż na GPW, a i wzrosty nie dorównują zwyżce na krajowym parkiecie. Obecnie za papiery firmy płaci się w okolicach euro, czyli porównywalnie do _ wycen polskich _.

Agroton Public Limited to spółka zajmująca się sprzedażą i hodowlą zbóż, zwierząt gospodarskich oraz produkcją artykułów spożywczych. Jest największym producentem nasion słonecznika na Ukrainie, czwartym co do wielkości pszenicy i piątym producentem mleka.

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: agroton, spółka dnia, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz