Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wyniki Grupy Lotos. Rośnie zyskowność rafinerii w Gdańsku

0
Podziel się:

Koncern wciąż nie potrafi przekuć wyższych marży na zysk netto.

Paweł Olechnowicz, prezes Lotosu
Paweł Olechnowicz, prezes Lotosu (Reporter Poland)

Rośnie zyskowność rafinerii Grupy Lotos. Modelowa marża wyniosła w kwietniu 7,87 dolara na baryłkę. To o prawie 20 procent więcej niż przed rokiem. Mimo tego grupa notuje od pięciu kwartałów straty.

Modelowa marża rafineryjna Grupy Lotos wyniosła 7,87 USD/baryłkę w kwietniu 2015 r. wobec 10,32 USD/baryłkę w marcu i 6,4 USD/baryłkę rok w marcu 2014 r., podała spółka.

"W pierwszym kwartale tego roku obciążenie instalacji rafinerii w Gdańsku dostosowane było do sprzyjającej sytuacji rynkowej" - czytamy w komunikacie spółki. Wykorzystanie nominalnych zdolności przerobowych wyniosło blisko 93 procent. Rafineria pracowała stabilnie, utrzymując przerób ropy na poziomie 2 379,2 tys. ton.

Najnowsze wyniki pokazują wzrost marży o blisko 19 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Od stycznia Lotos odnotowuje wysokie wielkości modelowej marży rafineryjnej. Rekordowy poziom spółka osiągnęła w marcu br. (10,32 USD/bbl) - czytamy w komunikacie.

Dane te niespecjalnie przekonują inwestorów giełdowych. Kurs akcji spadał przed południem około 1,5 proc. Rok do roku straty akcjonariuszy przekraczają 15 proc.

Notowania akcji Grupy Lotos na przestrzeni ostatniego roku

Mimo rosnącej marży rafineryjnej wyniki Grupy Lotos po pierwszym kwartale pozostawiają wiele do życzenia. Strata przekroczyła 100 mln zł. Co więcej, pod kreską wyniki na poziomie netto są nieprzerwanie od pięciu kwartałów.

W celu poprawy efektywności zarząd grupy pracuje nad nową strategią rozwoju. - Na pewno będą się działy ciekawe rzeczy w rozwoju w Grupie Lotos w tym roku, w tym optymalizujące strukturę efektywnościową grupy, tak żeby przygotować ją do to tego, by strategię na lata 2016-2020, którą we wrześniu mam nadzieję podamy do rynku, można było płynnie realizować" - powiedział prezes Paweł Olechnowicz na konferencji prasowej pod koniec kwietnia.

Wyniki kwartalne Grupy Lotos w ostatnich 5 latach (w tys. zł)

Grupa Lotos zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. W skład grupy kapitałowej, oprócz Grupy Lotos, która zarządza rafinerią w Gdańsku, wchodzi 15 spółek. Jedna z nich ma swoją siedzibę na Litwie, inna w Norwegii. Poprzez spółki Lotos Petrobaltic i Lotos Exploration and Production Norge koncern prowadzi prace poszukiwawczo-wydobywcze w zakresie eksploatacji złóż ropy naftowej na Morzu Bałtyckim oraz w obszarze Norweskiego Szelfu Kontynentalnego.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

spółka dnia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)