Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Spółka Kulczyka uruchomiła produkcję w Rumunii. "To kamień milowy"

33
Podziel się:

Po drodze było trochę problemów, gaz miał płynąć już od lipca ubiegłego roku, ale zaczął dopiero teraz. Kontrolowana przez Sebastiana Kulczyka Serinus Energy w końcu może zacząć zarabiać. Dotąd były straty.

Sebastian Kulczyk czekał długo, ale w końcu jego firma zaczyna produkcję w Rumunii
Sebastian Kulczyk czekał długo, ale w końcu jego firma zaczyna produkcję w Rumunii (East News, marcin kmieciński)

- To niezmiernie ważny kamień milowy dla Serinusa. Rozpoczęcie przemysłowego wydobycia gazu, uruchomienie zakładu przetwarzania, a w konsekwencji - rozpoczęcie sprzedaży przetworzonego gazu mają ogromny wpływ na spółkę, ale też przyczynią się do transformacji całego regionu Moftinu. Czujemy dumę, widząc ogrom pracy włożonej w ten projekt przez nasz personel oraz zespół rumuńskiej firmy realizującej kontrakt wykonawczy EPC, pracy bez której nie byłoby możliwe osiągnięcie tego sukcesu - powiedział prezes Serinusa Jeffrey Auld.

Pierwsze odwierty w Rumunii Serinus Energy, spółka w której 39 proc. akcji kontroluje Kulczyk Investments (spółka Sebastiana Kulczyka)
rozpoczęła w 2014 roku. Te były na tyle pomyślne, że zorganizowała pieniądze i podpisała w 2017 roku kontrakt na budowę instalacji przetwarzania gazu wraz z towarzyszącymi jej liniami przesyłowymi i gazociągami. Wykonawcą miała być rumuńska firma Confind.

Zobacz też: Nino o biznesie: Sebastian Kulczyk: nadal trochę marzę, by być muzykiem

Już w grudniu był pożar odwiertu przy próbie uruchomienia produkcji. Trzy dni zajęło, zanim odzyskano nad nim kontrolę. Potem dochodziło do wielokrotnych opóźnień w dostarczeniu modułów niezbędnych do ukończenia zakładu przetwarzania gazu. Do tego przesłane moduły nie były prawidłowo wykonane. Zamiast w lipcu ubiegłego roku, produkcję rozpoczęto dopiero teraz. Serinus w lutym b.r. pozwał kontrahentów z Kanady.

W rezultacie przez lata spółka regularnie przekazywała informacje o stratach. To może się skończyć, bo w końcu ruszyła produkcja.

Gaz z odwiertu produkcyjnego Moftinu-1003 został przepompowany do zakładu przetwarzania, a następnie trafił do rurociągu przesyłowego. "Przetworzony w zakładzie gaz pod względem wartości punktu rosy wody (ang. water dew point) oraz węglowodorowego punktu rosy (ang. hydrocarbon dew point) odpowiada parametrom transportowym sieci, ustanowionym przez rumuńskiego krajowego operatora rurociągów przesyłowych - Transgaz" - podkreśliła spółka.

Serinus przeprowadzi standardowy program rozruchu produkcji, w ramach którego ustabilizowane zostaną parametry produkcji i pracy zakładu. Bezpośrednio po tym nastąpi uruchomienie wydobycia gazu z odwiertu Moftinu-1007 i jego przesył do zakładu przetwarzania gazu. Sprzedaż wydobytego gazu w okresie rozruchu i stabilizowania parametrów będzie prowadzona na bieżąco. Natomiast gdy tylko dzienne ilości przetwarzanego gazu ulegną wyrównaniu, sprzedaż przejdzie na tryb miesięczny, zgodnie z zapisami przewidzianymi w umowie sprzedaży gazu, podano.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(33)
henrykowa
5 lata temu
po prostu prze na przód, dobrze że Kulczyk działa na szerszych horyzontach
Rem
5 lata temu
Ludzie którzy piszą te bzdury o uciekaniu z biznesem za granicę - jesteście tak głupi że brak słów. Facet zrobił tylko jedną inwestycję w sektorze wydobywczym w Rumunii dlatego że tam jest co wydobywać a w Polsce nie ma takich złóż gazu. Poza tym właścicielem przedsiębiorstwa Serinus i tak jest polska spółka Kulczyk Investments która należy właśnie do Kulczyka. Najbardziej w komentarzach udzielają się ludzie którzy nie mają żadnej wiedzy w tym zakresie i wszędzie muszą wsadzić żałosną politykę.
A na wyspach ...
5 lata temu
Widziano kota w butach , a może starego KOCURA ?
Tata
5 lata temu
Kupczyk za komuny jeździł za granice jak chciał A ludzie mieli zakazy tak się zarabiali co byś nie przywizozl był zzysk
Janek
5 lata temu
Nie straszcie Pisem zwyczajnie nie da rady robić wałków jak za PO taka prawda popatrzcie na autostradę jakie ceny pan kupczyk daje umowa tajna
...
Następna strona