Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
technologie
04.12.2019 10:56

Startup Poland: Co dziesiąty startup wierzy, że zostanie 'jednorożcem'

Warszawa, 04.12.2019 (ISBnews) - Co piąty polski startup deklaruje, że rozwija lub wykorzystuje technologie związane z uczeniem maszynowym lub sieciami neuronowymi, a co dziesiąty wierzy, że zostanie "jednorożcem". Coraz więcej startupów współpracuje z korporacjami, wynika z najnowszego raportu "The Polish Tech Scene. 5 years" opracowanego przez Fundację Startup Poland.

Podziel się
Dodaj komentarz

Tegoroczne, piąte już badanie polskiego rynku startupów objęło 1 235 młodych spółek technologicznych. To o 12% więcej w porównaniu z rokiem ubiegłym i aż 290% więcej niż podczas pierwszej edycji w 2015 r., podano w informacji.

"Wyniki badania pokazały, że sztuczna inteligencja jest siłą rodzimych startupów: co piąte przedsiębiorstwo deklaruje, że rozwija lub wykorzystuje technologie związane z uczeniem maszynowym lub sieciami neuronowymi. Na kolejnych miejscach znalazły się rozwiązania analityczne i badawcze (14%) oraz technologie finansowe (11%)" - czytamy w komunikacie.

Młodym firmom dużo łatwiej jest obecnie pozyskać grant niż finansowanie od funduszu venture capital. Grant otrzymało 69% respondentów, którzy aplikowali w instytucjach, jak np. NCBR czy PARP. Natomiast jedynie 32% tych, którzy próbowali pozyskać inwestora VC, otrzymało term sheet. Mimo to nastroje w środowisku pozostają pozytywne. 62% startupów wierzy, że wyjdzie na rynek międzynarodowy, a co dziesiąty - że zostanie "jednorożcem", czyli jego firma zostanie wyceniona na 1 mld USD, podano także.

"Z roku na rok, coraz lepiej oceniana jest także współpraca z korporacjami. 38% startupów zadeklarowało, że w ramach swojej działalności nawiązało takie relacje biznesowe. Jednocześnie aż 71% oceniło współpracę jako dobrą lub bardzo dobrą. Jednak chociaż rynek 'dużych' dojrzał do kupowania innowacji od polskich startupów, to nadal bardzo niewiele korporacji inwestuje w startupy poprzez fundusze CVC" - czytamy dalej.

"Wiele wskazuje na to, że rok 2019 okaże się rokiem rekordowym z punktu widzenia kapitału pozyskiwanego oraz inwestowanego przez polską branżę startupową. Przełamana zostanie granica 1 mld zł, a przykłady tegorocznych, największych rund inwestycyjnych pokazują jasno, że polski rynek awansuje do wyższej ligi" - podkreśliła prezes Startup Poland Julia Krysztofiak-Szopa, cytowana w komunikacie.

Partnerami tegorocznej edycji raportu są: PARP, PKN Orlen, Fundacja Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga, Google, Hubhub oraz Sotrender.

Tagi: technologie, media, telekomunikacja, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz