Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

10-14 września 2012 r. Oczekiwane wzrosty po ogłoszeniu QE3

0
Podziel się:

Mijający tydzień upłynął pod znakiem oczekiwania na decyzję Fed w sprawie uruchomienia trzeciej rundy luzowania ilościowego. Ben Bernanke nie zawiódł inwestorów, a nawet zaskoczył ogłoszeniem, że QE3 będzie miało charakter bezterminowy. Reakcją było natychmiastowe osłabienie dolara i wzrost cen...

*Mijający tydzień upłynął pod znakiem oczekiwania na decyzję Fed w sprawie uruchomienia trzeciej rundy luzowania ilościowego. Ben Bernanke nie zawiódł inwestorów, a nawet zaskoczył ogłoszeniem, że QE3 będzie miało charakter bezterminowy. Reakcją było natychmiastowe osłabienie dolara i wzrost cen złota, które zakończyło tydzień z wynikiem 1775,50 USD za uncję notując od poniedziałku 2,47% wzrostu. * Tydzień rozpoczął się od utrzymania silnych notowań złota, które aż do czwartku utrzymywało się na stabilnym poziomie powyżej 1730 USD za uncję, testując w środę na spocie maksimum 1746,20 USD. Miało to bezpośredni związek z ogłoszeniem zgodności Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego z niemiecką konstytucją i otwarcie drzwi dla funduszu ratunkowego dla strefy euro.

W oczekiwaniu na najważniejszą informację ostatnich tygodni - komunikat Fed, eurodolar systematycznie się umacniał, na co wpłynęło także ogłoszenie przez agencję Moody's groźby obniżenia ratingu USA do poziomu Aa1, jeżeli negocjacje budżetowe nie zaowocują trwalszym trendem spadku zadłużenia.

W czwartek po południu Ben Bernanke ogłosił spodziewaną przez ponad 60% analityków decyzję o uruchomieniu QE3. Zaskoczeniem był bezterminowy charakter skupu obligacji hipotecznych w wymiarze 40 miliardów dolarów miesięcznie. Luźna polityka monetarna będzie stosowana dopóki na rynku pracy nie powrócą trendy wzrostowe. Ekonomiści oceniają, że w efekcie QE3 Fed może skupić obligacje warte ponad trylion dolarów, ponieważ poprawa na rynku pracy może nastąpić jedynie jako odpowiedź na ożywienie na rynku nieruchomości.

Fed utrzymał również w mocy operację ,,Twist", czyli skup obligacji długoterminowych i jednoczesną sprzedaż tych krótkoterminowych. W połączeniu, oba programy to zastrzyk na poziomie 85 miliardów dolarów miesięcznie. Wśród ważnych postanowień Fed warto też wymienić decyzję o planowanym wydłużeniu utrzymania niskich stóp procentowych do połowy 2015 roku.

Komunikat Fed wywołał natychmiastową reakcję na rynkach i ucieczkę inwestorów od dolara w stronę rynków surowcowych. Eurodolar, kontynuując drugi tydzień mocnych wzrostów, testował w końcu tygodnia poziom 1,3165, a złoto na spocie osiągnęło pułap 1777,51 USD za uncję - najwyższy od końca lutego.

W związku z silnym osłabieniem dolara na rynku krajowym zapanowało duże ożywienie wśród inwestorów w złoto. W poniedziałek, w oparciu o kurs NBP, uncja kruszcu kosztowała 5577,55 PLN, a tydzień zakończyła niżej - na poziomie 5527,31 PLN na piątkowym zamknięciu giełdy w Londynie.

Marianna Wodzińska

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)