Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

19-23 września 2011 r. Początek II połowy września 2011 na rynku złota

0
Podziel się:

Przed rozpoczęciem minionego tygodnia nawet najwięksi sceptycy mogli nie sądzić, że złoto straci pułap 1.700 dolarów za uncję. Jednakże w świetle prognoz mówiących o przekroczeniu poziomu 2.000 USD za uncję jeszcze w tym roku i zbliżeniu się nawet do 2,3 tys. USD/1 t oz. w 2012 r., korekta na rynku...

Przed rozpoczęciem minionego tygodnia nawet najwięksi sceptycy mogli nie sądzić, że złoto straci pułap 1.700 dolarów za uncję. Jednakże w świetle prognoz mówiących o przekroczeniu poziomu 2.000 USD za uncję jeszcze w tym roku i zbliżeniu się nawet do 2,3 tys. USD/1 t oz. w 2012 r., korekta na rynku złota może okazać się doskonałym momentem na zakupy. W ciągu minionego tygodnia złoto potaniało o 128 dolarów na uncji, zamykając tym samym piątkową popołudniową sesję kwotą o 105 USD na uncji niższą aniżeli we wcześniejszy piątek. W przeliczeniu na polską walutę - pomimo silnego umocnienia dolara amerykańskiego - także spadek.

Niewątpliwie jednym z najważniejszych pytań, jakie stawiali sobie na początku ubiegłego tygodnia wszyscy w jakikolwiek sposób związany z rynkiem złota była kwestia, czy złoto odzyska i - co ważniejsze - utrzyma pułap 1.800 dolarów za 1 uncję. Twierdząca odpowiedź na pytanie o odzyskanie pojawiła się już podczas pierwszej w tygodniu sesji. W poniedziałek rano na giełdzie w Londynie uncję złota wyceniono na 1.817 dolarów za uncję. Wzrost obaw dotyczących stanu globalnej gospodarki oraz niepewność związana z problemem zadłużenia w Europie spowodowały wzrost zainteresowania metalami szlachetnymi, co przełożyło się na wzrosty w tym sektorze. Odreagowanie oraz niezdecydowane ruchy istotnych dla rynku metali szlachetnych wskaźników walutowych spowodowały, że kolejnego dnia notowania złota oscylowały w okolicach psychologicznej bariery, jednakże nie przekraczając kreski 1,8 tys. USD/1 t oz. (londyńskie fixingi - 1.792 i 1.799 USD/1 t oz.). W połowie tygodnia korzystnie na rynek wpłynęły wyniki ankiety
przeprowadzonej przez Bloomberg'a na dorocznej konferencji LBMA (London Bullion Market Association) w Montrealu. Średnia prognoz dla ceny kursu złota przed końcem tego roku przekroczyła psychologiczną barierę 2.000 dolarów za 1 uncję. Ta jak najbardziej korzystna informacja pozytywnie wpłynęła na rynek złota - uncja kruszcu zdrożała w środę do 1.810,25 USD/1 t oz., co - jak się później okazało - było ostatnim ubiegłotygodniowym notowaniem powyżej poziomu 1,8 tys. USD/1 t oz. Ponadto atmosferę podgrzały rewelacje WikiLeaks mówiące o tym, że Chiny zwiększają rezerwy złota, zamieniając na nie rezerwy walutowe. Jednakże po komunikacie FOMC w II połowie tygodnia, natychmiastowy odwrót inwestorów od surowców negatywnie wpłynął także na cały sektor metali szlachetnych, w wyniku czego regularnie taniejąc kurs złota zatrzymał się poniżej poziomu 1.700 USD/1 t oz., zamykając ostatnią w tygodniu sesję kwotą 1.689 USD/1 t oz.

Przeliczając po kursach średnich na złotówki, w poniedziałek rano na londyńskiej giełdzie za uncję żółtego kruszcu płacono 5.790,23 PLN, zaś na zamknięciu ostatniej sesji w tygodniu tę samą ilość złota wyceniono na 5.602,58 PLN.

Bartosz Wojtczak

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)