Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

22-26 października 2012 r. Polski inwestor po raz kolejny zarobił na złocie!

0
Podziel się:

 
Niewątpliwie w minionym tygodniu złoto wypadło najlepiej z trójki metali szlachetnych. Od poniedziałku do piątku jego wartość spadła zaledwie o 9 dolarów na uncji, co w związku z silnym umocnieniem amerykańskiej waluty w przeliczeniu na złotówki skutkuje wyraźnym plusem. Względem ceny zamykającej...

Niewątpliwie w minionym tygodniu złoto wypadło najlepiej z trójki metali szlachetnych. Od poniedziałku do piątku jego wartość spadła zaledwie o 9 dolarów na uncji, co w związku z silnym umocnieniem amerykańskiej waluty w przeliczeniu na złotówki skutkuje wyraźnym plusem. Względem ceny zamykającej wcześniejszy tydzień złoto straciło 21 USD. Przez pierwszą połowę tygodnia złoto regularnie traciło na wartości. Wymuszała to sytuacja na walutach, której doskonałym odzwierciedleniem są notowania EUR/USD z poszczególnych dni. Poniedziałek - 1,3076, wtorek - 1,2952, środa - 1,2925. W tych samych odstępach czasu żółty kruszec wyceniano na 1.726,75 USD za 1 uncję, we wtorek - 1.711 USD, zaś w środę już 1.706,5 USD/1 t oz. Korekta objęła cały rynek metali szlachetnych. W połowie tygodnia jedne z ciekawszych informacji nt. kruszcu docierały do rynku złota Portugalii, która pomimo potężnych rezerw żółtego metalu boryka się z kryzysem. Przepisy banku centralnego nie pozwalają jednak na wykorzystanie rezerw złota w tak
dużym stopniu. Jak podają media, Lizbona może spróbować wykorzystać rezerwy na rynku długu jako gwarancja przy obligacjach. W czwartek złoto odrobiło straty z wcześniejszej sesji, co było efektem zwrotu sytuacji na walutach. Dolar zaczął słabnąć nie tylko względem euro, ale także co do innych walut. Popołudniu korzystny dla inwestujących w złoto trend został zachwiany z powodu plotek dotyczących zmiany ratingu USA ze strony agencji Fitch. Właściwie jako jedyny metal szlachetny może zaliczyć końcówkę tygodnia do udanych. Srebro nie zdołało utrzymać poziomu 32 USD/1 t oz., platyna nie odzyskała 1.600 USD/1 t oz., natomiast wycena złota pozostała nad kreską 1.700 dolarów za uncję. Finalnie na zamknięciu piątkowej sesji kruszec wyceniono na 1.716 USD/1 t oz. Opierając się na kursach średnich NBP, w poniedziałek rano na giełdzie w Londynie za uncję złota płacono 5.428,58 PLN, natomiast na zamknięciu piątkowej sesji - 5.510,01 PLN. Bartosz Wojtczak Chief Analyst IAP S.A.

Niewątpliwie w minionym tygodniu złoto wypadło najlepiej z trójki metali szlachetnych. Od poniedziałku do piątku jego wartość spadła zaledwie o 9 dolarów na uncji, co w związku z silnym umocnieniem amerykańskiej waluty w przeliczeniu na złotówki skutkuje wyraźnym plusem. Względem ceny zamykającej wcześniejszy tydzień złoto straciło 21 USD.

Przez pierwszą połowę tygodnia złoto regularnie traciło na wartości. Wymuszała to sytuacja na walutach, której doskonałym odzwierciedleniem są notowania EUR/USD z poszczególnych dni. Poniedziałek - 1,3076, wtorek - 1,2952, środa - 1,2925. W tych samych odstępach czasu żółty kruszec wyceniano na 1.726,75 USD za 1 uncję, we wtorek - 1.711 USD, zaś w środę już 1.706,5 USD/1 t oz. Korekta objęła cały rynek metali szlachetnych. W połowie tygodnia jedne z ciekawszych informacji nt. kruszcu docierały do rynku złota Portugalii, która pomimo potężnych rezerw żółtego metalu boryka się z kryzysem. Przepisy banku centralnego nie pozwalają jednak na wykorzystanie rezerw złota w tak dużym stopniu. Jak podają media, Lizbona może spróbować wykorzystać rezerwy na rynku długu jako gwarancja przy obligacjach.

W czwartek złoto odrobiło straty z wcześniejszej sesji, co było efektem zwrotu sytuacji na walutach. Dolar zaczął słabnąć nie tylko względem euro, ale także co do innych walut. Popołudniu korzystny dla inwestujących w złoto trend został zachwiany z powodu plotek dotyczących zmiany ratingu USA ze strony agencji Fitch. Właściwie jako jedyny metal szlachetny może zaliczyć końcówkę tygodnia do udanych. Srebro nie zdołało utrzymać poziomu 32 USD/1 t oz., platyna nie odzyskała 1.600 USD/1 t oz., natomiast wycena złota pozostała nad kreską 1.700 dolarów za uncję. Finalnie na zamknięciu piątkowej sesji kruszec wyceniono na 1.716 USD/1 t oz.

Opierając się na kursach średnich NBP, w poniedziałek rano na giełdzie w Londynie za uncję złota płacono 5.428,58 PLN, natomiast na zamknięciu piątkowej sesji - 5.510,01 PLN.

Bartosz Wojtczak
Chief Analyst

IAP S.A.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)