Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

30 lipca-03 sierpnia 2012 r. Złoty blask ponownie najjaśniejszy!

0
Podziel się:

Pomimo tego, że żółty kruszec - podobnie jak pozostałe metale szlachetne - zamknął ubiegły tydzień na podwójnym minusie, w odróżnieniu chociażby od platyny zdołał utrzymać notowania powyżej kluczowych z psychologicznego punktu widzenia poziomów. W ciągu tygodnia wartość uncji złota spadła o...

Pomimo tego, że żółty kruszec - podobnie jak pozostałe metale szlachetne - zamknął ubiegły tydzień na podwójnym minusie, w odróżnieniu chociażby od platyny zdołał utrzymać notowania powyżej kluczowych z psychologicznego punktu widzenia poziomów. W ciągu tygodnia wartość uncji złota spadła o 14,5 dolara na uncji, co jest tożsame ze spadkiem rzędu 16,25 USD względem ceny zamykającej wcześniejszy tydzień.

W pierwszych dniach minionego tygodnia na rynku złota mieliśmy do czynienia z minimalnymi ruchami zarówno ceny kruszcu jak i dolara amerykańskiego. Oczekiwanie na decyzje ze strony amerykańskiej Rezerwy Federalnej oraz Europejskiego Banku Centralnego charakteryzowała niewielka zmienność na większości rynków. Podobnie jak złoto nieznaczne ruchy odnotowywano na Wall Street. W ciągu dwóch pierwszych dni cena złota oscylowała w zaledwie kilkudolarowych widełkach, w okolicach 1.620 USD za uncję.

W połowie tygodnia, po decyzji FOMC o utrzymaniu status quo kurs złota uległ silnej deprecjacji. Tylko w środę wartość uncji kruszcu spadła o ponad 20 dolarów, tracąc tym samym pułap 1.600 dolarów za 1 uncję. Niekorzystne nastroje utrzymywały się także w czwartek, kiedy to rynki rozczarowało wystąpienie prezesa ECB - Mario Draghiego. Umocnienie dolara amerykańskiego przełożyło się na spadki surowców notowanych w tej walucie, nie wyłączając żółtego kruszcu. Eurodolar osłabł w dniach środa-czwartek z 1,2324 do 1,2133, kurs funta szterlinga do dolara z 1,5684 do 1,5488. Jednocześnie amerykańska waluta umocniła się w stosunku do franka szwajcarskiego z 0,9738 do 0,9893. Czwartkową sesję kruszec zamknął 3 dolary pod kreską 1,6 tys. USD/1 t oz. W piątek przez większość okresu handlu kurs złota oscylował w okolicach 1.590 dolarów za uncję. Pod koniec sesji wystrzelił o kilkanaście dolarów na uncji, odzyskując barierę 1,6 tys. USD za uncję, jednakże fixing publikowany krótko po tej zmianie spowodował, że finalny
wynik złota to zaledwie 2 USD powyżej wspomnianego poziomu.

Stosując wyniki na podstawie kursów średnich dolara amerykańskiego oraz notowań fix złota z Londynu, w poniedziałek za uncję tego kruszcu płacono 5.460,54 PLN, natomiast na zamknięciu piątkowej sesji - 5.374,39 PLN.

Bartosz Wojtczak Chief Analyst IAP S.A.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)