Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
stosunki usa-iran
06.02.2012 07:24

Barack Obama nie wyklucza ataku na Iran

Prezydent USA nie wyklucza żadnej opcji w kwestii związanej z sytuacją w Iranie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Prezydent Barack Obama oświadczył dzisiaj, że ma nadzieję na dyplomatyczne rozwiązanie konfliktu wokół irańskiego programu atomowego oraz, że nie sądzi aby Izrael podjął już decyzję o ataku na Iran. Dodał, że USA działają w tej sprawie _ ramię w ramię _ z Izraelem.

W wywiadzie dla telewizji NBC, Obama dał jasno do zrozumienia, że nie chciałby widzieć nowych walk w rejonie bogatej w ropę Zatoki Perskiej.

_ - Jakikolwiek rodzaj dodatkowej działalności militarnej w Zatoce byłby destrukcyjny i miałby dla nas poważne konsekwencje. Wywarłby duży wpływ na ceny ropy. Poza tym mamy wciąż żołnierzy w Afganistanie, który graniczy z Iranem, tak więc preferowanym przez nas rozwiązaniem jest dyplomacja _ - powiedział Obama. Dodał jednak, że Waszyngton _ ma otwarte wszystkie opcje _.

Republikanin Mitt Romney, który najprawdopodobniej będzie przeciwnikiem Obamy w listopadowych wyborach prezydenckich, wypowiedział się za ostrzejszymi sankcjami i _ wiarygodną opcję militarną _ wobec Iranu.

Associated Press podkreśla, że Obama wypowiadał się w okresie, w którym sojusznicy Izraela starają się go przekonać aby nie podejmował jednostronnych akcji militarnych wobec Iranu argumentując, że taka akcja jedynie umocniłaby obecny reżim w Teheranie.

Izrael natomiast obawia się, że Iran zbliża się do etapu, na którym ograniczone uderzenie militarne nie wystarczy aby powstrzymać uzyskanie przez ten kraj broni nuklearnej. Teheran twierdzi, że jego program nuklearny ma jedynie na celu produkcję energii elektrycznej. Nie odpowiedział jednak na ostatnie pojednawcze gesty Zachodu w kwestii rozmów i zagroził odwetem wobec zapowiedzi sankcji UE i USA dotyczących eksportu jego ropy naftowej.

Czytaj więcej o stosunkach między USA, a Iranem w Money.pl
_ Iran zaatakuje _. Groźby generała Gwardii Rewolucyjnej Teheran zarządził manewry wojsk lądowych. Zobacz co wzięli na cel.
Atak na Iran? _ Możliwe wszystkie opcje _ Szef Pentagonu Leon Panetta powiedział, że rząd USA nie wyklucza użycia siły przeciw Teheranowi.
Rosja zatroskana o USA. Podejrzewa Izrael Cały świat spogląda na cieśninę Ormuz. Iran grozi jej blokadą.
Tagi: stosunki usa-iran, usa, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, surowce
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz