Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Cena za baryłkę ropy nie przekroczy 90 dolarów

0
Podziel się:

Ministrowie krajów z OPEC zapowiedzieli, że utrzymają podaż ropy naftowej.

Cena za baryłkę ropy nie przekroczy 90 dolarów
(Karlnaundorf/Dreamstime)
bETQhYwR

Ministrowie krajów zrzeszonych w OPEC, którzy spotkali się w stolicy Ekwadoru, poinformowali, że utrzymają podaż ropy naftowej na obecnym poziomie, a cena za baryłkę nie będzie przekraczać 90 dol.

Licząca 12 państw członkowskich organizacja poinformowała po krótkim spotkaniu w Quito, że podjęła decyzję o utrzymaniu poziomu podaży ropy w oparciu o prognozy gospodarcze, zgodnie z którymi popyt na ten surowiec będzie w 2011 roku rósł wolniej niż w roku obecnym.

- _ Rynek jest zrównoważony i stabilny _ - powiedział reporterom saudyjski minister ds. ropy naftowej, Ali Niami, którego zdaniem _ fundamentalna (ocena) rynku jest dobra _.

bETQhYwT

Komunikat wydany po spotkaniu zwracał jednak uwagę na _ ryzyko (zachwiania) kruchego globalnego ożywienia gospodarczego _ oraz _ obawy o drugi kryzys bankowy w Europie _.

Ministrowie OPEC ocenili też, że najbardziej zindustrializowane kraje świata nadal mają problemy z _ niską produkcją przemysłową, zmniejszona konsumpcją w sektorze prywatnym oraz uporczywie utrzymującym się wysokim bezrobociem _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/253/t87293.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/ropa;najdrozsza;od;ponad;dwoch;lat,100,0,729444.html) Ropa najdroższa od ponad dwóch lat
Podjęcie w na spotkaniu w Quito decyzji o utrzymaniu obecnego poziomu podaży i braku rewolucji cenowych było tak dalece do przewidzenia dla, że w Ekwadorze nie stawili się ministrowie z Kuwejtu, Iraku, Kataru i Nigerii, a ich kraje wysłały jedynie niższych rangą dyplomatów.

OPEC po raz ostatni radykalnie zmienił poziom wydobycia ropy w 2008 roku, wprowadziwszy ograniczenia mające podnieść ceny surowca, które spadały wraz z rozprzestrzenianiem się globalnego kryzysu finansowego.

bETQhYwZ

Mimo zapewnień OPEC, wielu analityków uważa, że cena 100 dol. za baryłkę ropy będzie w 2011 roku _ nieunikniona _, choć będzie do tego poziomu dochodzić stopniowo.

Ekwador, który dołączył do OPEC po 15 latach przerwy, sprawował rotacyjne przewodnictwo kartelu w tym roku. W 2011 przejmie je Iran.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t111266.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/benzyna;za;5;zlotych;juz;w;przyszlym;roku,104,0,731240.html) Benzyna za 5 złotych? Już w przyszłym roku Na Sylwestra będziemy płacić za benzynę już nawet 4,90 zł, a za olej napędowy 4,70 zł.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t79377.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/ropa;tanieje;na;gieldach;paliw,125,0,731005.html) Ropa tanieje na giełdach paliw Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji spadają z powodu obaw, że kryzys zadłużenia w Europie rozszerza się, a to może spowodować spadek popytu na paliwa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/35/t96547.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/orlen;bedzie;szukal;ropy;na;ukrainie,85,0,730197.html) Orlen będzie szukał ropy na Ukrainie Spółka podpisała porozumienie z ukraińskim resortem ochrony środowiska.
bETQhYxu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)