Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inwestorzy boją się spadku popytu na miedź

0
Podziel się:

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają z powodu obaw, że kryzys w Europie spowoduje spadek popytu na metale.

Inwestorzy boją się spadku popytu na miedź
(materiały prasowe/kghm.pl)

*Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają z powodu obaw, że kryzys w Europie spowoduje spadek popytu na metale. *

Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.699,25 dol. za tonę, po spadku notowań o 2,4 proc.

Na giełdzie metali w Szanghaju Jorku miedź w dostawach na styczeń staniała o 3,2 proc. do 56.800 juanów za tonę (8.945 dol.).

Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na grudzień staniał o 2,5 proc. do 3,4910 dol.

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy i kanclerz Niemiec Angela Merkel zagrozili w środę w Cannes Grecji, że nie otrzyma ona kolejnej transzy pomocy, jeśli nie wyjaśni, czy chce pozostać w strefie euro.

Sarkozy podkreślił, że władze w Atenach muszą niezwłocznie zdecydować, czy chcą pozostać w strefie euro, zanim otrzymają kolejną transzę pomocy w wysokości 8 mld euro, pochodzącą z pierwszego pakietu ratunkowego. Sarkozy wystąpił na wspólnej konferencji prasowej z niemiecką kanclerz Angelą Merkel, po zakończeniu tzw. miniszczytu w sprawie Grecji.

Francuski prezydent powiedział, że eurogrupa _ pragnie _ pozostania Grecji w jej gronie, ale to do _ narodu greckiego należy wypowiedzenie się w tej sprawie _. Także niemiecka kanclerz postawiła dalszą przynależność Grecji do eurolandu pod znakiem zapytania w wypadku zwycięstwa w referendum przeciwników reform i programu oszczędnościowego.

Z kolei premier Grecji Jeorjos Papandreu przyznał, że jego kraj musi zadecydować czy pozostanie w strefie euro i pokazać światu, że może wywiązać się ze swych zobowiązań.

Papandreu bronił swej decyzji rozpisania referendum i sprecyzował, że odbędzie się ono 4 grudnia. Komentatorzy podkreślają, że po raz pierwszy Papandreu tak wyraźnie powiedział, że ewentualne opuszczenie przez Grecję strefy euro jest jedną z opcji.

W referendum Grecy mają zadecydować czy akceptują dalsze dotkliwe reformy i posunięcia oszczędnościowe, od których UE i MFW uzależniają kontynuowanie pomocy dla gospodarki greckiej. Według sondaży opinii publicznej, ok. 60 proc. Greków odrzuca te reformy.

Porównaj na wykresach notowania surowców

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)