Notowania

Inwestycje w złoto. Kryzysowe koło ratunkowe?

Cena kruszcu sięga 1000 dolarów za uncję. Trzy razy więcej niż sześć lat temu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Szykuje się kolejny atak cen złota na psychologiczny poziom 1000 dolarów za uncję. To byłaby trzecia próba w ostatnich miesiącach. Stara zasada, _ do trzech razy sztuka _, może się tym razem sprawdzić.

Tym bardziej, że szlachetny kruszec w ubiegłą środę zyskał wsparcie od amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Działania Fed wzmagają obawy inwestorów o wzrost inflacji. A to woda na młyn dla cen złota, które uważane jest za ostoję wartości kapitału.

* *źródło: Money.pl, X-Trade Brokers

Ucieczka od inflacji

Kruszec przeżywa swoje kolejne złote czasy już od kilku lat. Od marca 2003 roku do chwili obecnej złoto potroiło swoją wartość, podczas gdy amerykańskie indeksy giełdowe spadły do poziomów z lat dziewięćdziesiątych. W efekcie destrukcja wartości, która pochłonęła miliardy dolarów, euro, juanów, jenów i złotych, nie dotknęła _ aurum _.

| Czynniki wzrostu cen złota: |
| --- |
| * wzrost inflacji stymulowany rosnącym długiem publicznym i rosnącą podażą pieniądza, * niepewna sytuacja ekonomiczna na świecie i poszukiwanie _ safe heaven _, * korzystne relacje cen złota w porównaniu do innych aktywów, głównie rynku akcji, * coroczny deficyt na rynku złota, przy rosnącym popycie na kruszec, * cykle koniunkturalne, np. obecna faza zimy w cyklach Kondratiewa (wieloletnia recesja), * możliwy popyt ze strony banków centralnych. Źródło: Investors TFI, Money.pl |

Proinflacyjne działania Rezerwy Federalnej USA i innych banków centralnych oraz pompowanie deficytów budżetowych i publicznych w krajach zachodnich są czynnikami, które sprzyjają ucieczce w trwałe aktywa, których ilości nie można powiększać w nieskończoność (w odróżnieniu od druku papierowego pieniądza).

źródło: GFMS Gold Review

Według raportu GFMS Gold Review 2009 w ubiegłym roku wydobycie złota kolejnych raz lekko spadło. Wydobycie łącznie wyniosło ponad 2,4 tys. ton. Tymczasem popyt w ubiegłym roku wzrósł do 3,66 tys. ton.

Taka tendencja utrzymuje się od początku dekady, a prognozy mówią, że taka sytuacja utrzyma się w kolejnych latach. Przewaga na korzyść zwyżki notowań złota jest więc bardzo wyraźna.

Najwięcej kruszcu wydobyły w 2008 roku Chiny. Produkcja Państwa Środka sięga już bardzo blisko poziomu 300 ton rocznie. Przed tradycyjnie kojarzone ze złotem RPA, wskoczyło USA. Poważny regres zanotowała w ubiegłym roku Australia. RPA i Australia są odpowiedzialne za łączny spadek wydobycia. Rosną za to powoli nowe, złote potęgi, chociażby Rosja i Peru.

Mikrofon Money.pl
*Analitycy radzą, w co inwestować w czasie kryzysu * Wszystko zależy od naszych zasobów finansowych, długości inwestycji i ryzyka jakie jesteśmy gotowi podjąć. Czytaj w Money.pl

Historycznie w czasach recesji złoto zawsze pozwalało ochronić swoje oszczędności. Jak wskazują analitycy Investors TFI obecna, recesyjna faza, zgodnie z cyklami koniunkturalnymi Kondratiewa, może potrwać do około 2015 roku.

W sukurs kruszcowi mogą przyjść nawet zakupy ze strony banków centralnych. Na pewno do zwyżki przyczyniały się w ostatnim czasie spekulacje, że centralne instytucje mogą podwyższyć swoje złote rezerwy.
- _ Na rynku jest wiele sygnałów, że banki centralne kupują złoto, ale robią to po cichu, bo nie chcą robić zamieszania na rynku _ - potwierdza Steven Zhu z Shanghai Tonglian Futures Co. w Szanghaju.

Rekomendacje dla złota są pozytywne. Investors DM prognozuje, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy jego wartość wzrośnie do 1,4 tys. dolarów za uncję.

Najczystszy pieniądz

Złoto podlega takim samym wahaniom notowań i nastrojom inwestorów jak każda inna inwestycja. Kontrakty terminowe na kruszec pozwalają inwestować w nie spekulacyjnym funduszom. W efekcie należy uwzględnić ryzyko wystąpienia równie gwałtownych wahań ceny jak w przypadku chociażby ropy.

_ Czarne złoto _ miało swój czas w 2008 roku, który zakończył się gwałtowną przeceną. Jednak ropa nie jest środkiem płatniczym. Tymczasem złoto to pieniądz w najczystszej postaci. Dolar, traktowany jako światowa waluta, jest jedynie walutą rezerwową wobec kruszcu, co ma swoje korzenie jeszcze w czasach kiedy w systemie finansowym obowiązywał _ standard złota _.

| Czynniki ryzyka dla złota: |
| --- |
| * duża zmienność cen złota w ciągu roku, wynikająca m.in. z okresowej realizacji zysków przez spekulacyjne fundusze hedgingowe, * ryzyko walutowe, co ma znaczenie w przypadku polskich inwestorów lokujących złotówki na rynku złota notowanym w dolarach, * interwencjonizm państwowy, szczególnie działania banków centralnych, które dotychczas stabilizowały ceny, poprzez podaż dużej ilości złota w ramach Central Bank Gold Agreement, * z technicznego punktu widzenia, notowania złota mogą formować tzw. podwójny szczyt - formację zapowiadającą spadki Źródło: Investors TFI, Money.pl |

Pod presją słabego dolara

Złoto jest kwotowane w amerykańskiej walucie. Muszą o tym pamiętać polscy inwestorzy, zainteresowani złotem, gdyż spadek wartości dolara niweluje ich zyski po przeliczeniu na złotówki. A wiele wskazuje, że amerykańska waluta będzie się osłabiać.

Dla przykładu złoto po 1 tys. dolarów po kursie USD/PLN na poziomie 3,5 zł warte jest w naszej walucie 3,5 tys. zł. Jednak spadek wartości dolara do złotego do poziomu np. 3,2 zł przy stabilnej cenie złota sprawia, że w naszej walucie złoto staniało.

Tę niekorzystną tendencję wynagradza odwrotna korelacja złota i dolara. W efekcie tradycyjnie kiedy złoto zyskuje, dolar słabnie. Jeśli więc, dla przykładu, _ aurum _zanotowałoby wzrost do 1,1 tys. dolarów wtedy pomimo oslabienia dolara, wartość złota z PLN wynosi 3520 zł.

Kupno złota

Szanse na ulokowanie swoich oszczędności przez statystycznego Kowalskiego w złocie są ograniczone. W Narodowym Banku Polskim czy Mennicy Polskiej na dostawę trzeba czekać nawet kilka miesięcy.

Dodatkowo cena sprzedaży będzie zawierała wysoką (nawet kilkudziesięcioprocentową) prowizję wobec ceny rynkowej. Podobnie jest w przypadku złotych monet, zarówno w NBP, jak i na serwisach internetowych umożliwiających zakup monet lub sztabek.

Alternatywą jest inwestowanie w certyfikaty inwestycyjne oparte na złocie. Jednak zamiast kruszcu otrzymujemy do ręki papier. Szansą na zyski dla inwestorów, którzy chcą zainwestować w złoto, ale w formie niefizycznej, jest unikalny w Polsce _ złoty _fundusz zarządzany przez Investors TFI lub produkty strukturyzowane oparte o najszlachetniejszy kruszec.

| Komentarz |
| --- |
| *Sebastian Gawłowski *

Money.pl Siła złota na tle innych inwestycji musi budzić szacunek nawet największych przeciwników szlachetnego kruszcu. _ Aurum _ okazało się mocniejsze od kryzysu, a _ proinflacyjne _działania zachodnich banków centralnych każą bardzo poważnie zastanowić się nad ochroną wartości kapitału. Znów odpowiedź jaka się nasuwa to złoto. Kryzys finansowy pokazał również, że _ papierowy standard pieniądza _kusi do rozmycia odpowiedzialności za ryzyko i szaleństwa (chociażby kredytowego), co w konsekwencji prowadzi do zubożenia całych społeczeństw. Pojawiają się pomysły, aby nowa architektura systemu finansowego znów została oparta o _ standard złota _. Wiem, również niepozbawiony wad, ale przynajmniej złota nie da się drukować, więc wartość będzie miało zawsze... |

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Fed ratuje trend na rynku złota ]( http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/fed;ratuje;trend;na;rynku;zlota,175,0,435887.html )
* [ Gawłowski: Kryzys to szansa na zysk ]( http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/gawlowski;kryzys;to;szansa;na;zysk,130,0,423042.html )
* [ Złoto może drożeć do 2012 r ]( http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/zloto;moze;drozec;do;2012;r;,237,0,420333.html )
Tagi: gorączka złota, złoto, giełda, wiadomości, gospodarka, raport, porady, surowce, raporty giełdowe, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz