Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Artur Nawrocki
|

KGHM chce wykiwać rząd. Uda im się?

0
Podziel się:

Miedziowy gigant ma sposób na uniknięcie podatku od kopalin. Zobacz, czy warto kupić jego akcje.

KGHM chce wykiwać rząd. Uda im się?
(PAP/EPA)

Miedziowy koncern jest o krok od przejęcia Quadry - kanadyjskiej spółki zajmującej się wydobyciem miedzi. To dobra strategia nie tylko rozwoju spółki, ale i ucieczki przed kontrowersyjnym podatkiem od kopalin. Może * *to jednak * *oznaczać mniejszą dywidendę. Analitycy ocenili dla Money.pl, czy opłaca się kupować akcje KGHM.

Dzisiaj akcjonariusze kanadyjskiej Quadry zdecydują na walnym zgromadzeniu, czy chcą przejęcia ich spółki przez polski KGHM. Miedziowy koncern z Lubina chce wyłożyć na kupno kopalni 9,1 miliarda złotych, co przekłada się na cenę 15 dolarów kanadyjskich za akcję. Giełdowy kurs kanadyjskiej spółki na wieść o jej kupnie, wzrósł o ponad 40 procent, a obecnie znajduje się blisko oferowanej ceny.

Czy przejęcie spółki jest już przesądzone? Wydaje się, że tak. Paul Blythe zdradził w wywiadzie dla jednej z gazet, że 90 procent akcjonariuszy, którzy oddali swój głos zdalnie było za przyjęciem oferty KGHM. A mają oni około 30 procent wszystkich akcji spółki. Żeby doszło do fuzji dwóch przedsiębiorstw, wymagane jest poparcie 2/3 głosów na walnym zgromadzeniu.

Ta inwestycja jest dobrym posunięciem ze strony KGHM jako spółki, aczkolwiek drobni akcjonariusze i rząd nie kryją zastrzeżeń. Trudno się dziwić - operacja pochłonie dużo gotówki, co znacznie redukuje potencjał dywidendowy koncernu. Gracze liczący na sowitą dywidendę mogli być mocno zawiedzeni, co widać w pierwszej reakcji kursu KGHM na wiadomość o planach przejęcia kanadyjskiej firmy. Ostatnia wypowiedź prezesa spółki Herberta Wirthajest jednak pocieszeniem dla akcjonariuszy. Zapowiedział on, że dywidenda może sięgnąć nawet 18 złotych na akcję.

Zobacz jak zareagował kurs na wieść o planach przejęcia Quadry (6 grudnia) Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Skarbowi Państwa działanie KGHM jest nie na rękę, szczególnie w kontekście nowego podatku od kopalin. Nowa danina w ostatnich założeniach ma dać 1,8 miliarda złotych za 2012 rok, o ile wejdzie w życie od marca. Okazuje się, że złoża miedzi i innych minerałów poza terytorium Polski nie będą objęte _ miedziowym haraczem _. Przejęcie Quadry sprawiłoby, że poza zasięgiem fiskusa byłoby około 20 procent surowca wydobywanego przez KGHM.

Z danych za 2010 rok wynikało, że koncern pozyskuje 425 tysięcy ton miedzi rocznie. Zakup kanadyjskiej spółki przyniósłby dodatkowo 101 tysięcy ton w każdym roku. Strategia polskiego koncernu zakłada zwiększenie produkcji do 800 tysięcy rocznie i stanie się piątą potęgą na świecie.

źródło: KGHM, stan na koniec 2010 roku

W osiągnięciu ambitnych planów może pomóc projekt Sierra Gorda w Chile, który jest w posiadaniu Quadry. Wydobycie z tego źródła ma się rozpocząć w 2014 roku i ma wynieść do 200 tysięcy ton miedzi rocznie. Do tego dochodzi projekt Afton-Ajax, który zakłada wybudowanie kopalni o mocy wytwórczej 50 tysięcy ton rocznie.KGHM ostatnio ogłosił, że inwestycja będzie kosztować około 2,7 miliarda złotych i według pierwszych obliczeń powinna się zwrócić po 8 latach. W przypadku, gdyby ceny miedzi utrzymały się - ten okres skróciłby się do trzech lat.

Można przyjąć założenie, że tak dalej będzie wyglądał rozwój KGHM - czyli ekspansja zagraniczna i stały, a nawet lekko malejąco udział wydobycia ze złóż polskich. Powód jest prosty - koncern z Lubina jest jednym z najdroższych wydobywców miedzi na świecie. Jeśli do tego dojdzie podatek do kopalin, rocznie kosztujący KGHM około 2,2 miliarda złotych, to najnowsza strategia okazuje się być jedynym słusznym wyjściem.

[ Na drugiej stronie przeczytasz, czy warto kupić akcje KGHM

]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kghm;chce;wykiwac;rzad;uda;im;sie,243,1,1027827.html )

*Money.pl *zebrał jedenaście najnowszych rekomendacji maklerskich, dotyczących miedziowego giganta. Okazuje się, że największymi pesymistami są analitycy ING Securities, którzy wyceniają KGHM na poziomie 105 złotych. Z kolei najbardziej optymistyczny wydźwięk ma raport DM BZWBK, który zaleca kupno walorów miedziowej spółki, a cena docelowa to 159 złotych.

KGHM zakończył ostatni tydzień na poziomie 137,60 zł za akcję. To sprawia, że średnia wycen analityków nie zachęca do kupna waloru. Warto jednak zwrócić uwagę, że część z rekomendacji została wystawiona jeszcze w grudniu, gdzie nie znano ostatecznego kształtu podatku miedziowego oraz szczegółów transakcji przejęcia Quadry.

Wyceny KGHM (od najnowszej do najstarszej)
Instytucja wystawiająca rekomendację Wycena (w złotych)
JP Morgan 121,6
KBC Securities 125
Societe Generale 130
ING Securities 105
Beskidzki Dom Maklerski 135,8
Wood Comapny 145
Millennium DM 123,8
Erste Securities 105
Unicredit CAIB 111
DM BZWBK 159
DM PKO BP 140
Średnia 127,38

Źródło: Rekomendacje instytucji finansowych, sporządzone przez Money.pl

Bardzo dobrze wygląda sytuacja finansowa Grupy KGHM. Popularny wskaźnik ceny do zysku netto na jedną akcję wynosi 3,03. Oznacza to, że jeśli powtórzy wynik z ostatnich czterech kwartałów to stopa zwrotu na jedną akcję wyniesie 35 procent. Dobrze wygląda także wskaźnik ceny do wartości księgowej, który wynosi 1,33. W efekcie kapitalizacja giełdowa spółki, tylko w niewielkim stopniu jest większa od kapitału własnego w ujęciu księgowym.

Korzystnie na spółkę wpływają również ceny miedzi na rynkach światowych, które od trzech miesięcy rosną. Ostatnie dni nie były jednak dla czerwonego metalu łaskawe. W styczniu dolar w stosunku do złotego osłabł o niemal 6,5 procenta. Miedź na londyńskiej giełdzie metali jest kwotowana w dolarach, zatem każde osłabienie amerykańskiej waluty sprawia, że eksport surowca jest dla KGHM mniej opłacalny.

Zobacz notowania miedzi w ostatnich trzech miesiącach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Spółka ma również niewielkie zadłużenie, które stanowi blisko 25 procent całości aktywów. Blisko 60 procent całych zobowiązań stanowi zadłużenie krótkoterminowe, które jest wymagalne w ciągu jednego roku. To jednak normalne dla spółek surowcowych, gdzie występują znacznie wahania sprzedawanego produktu. Zwiększenie finansowania zewnętrznego (długiem) mogłoby być niebezpieczne dla spółki z tego segmentu.

źródło: *Money.pl *na podstawie raportów finansowych

  • wyniki za pierwsze trzy kwartały

Koncern w 2010 roku _ na czysto _ zarobił 4,71 mld złotych. Ostatnie 12 miesięcy zamknie jeszcze lepszym wynikiem. Zysk netto KGHM tylko po trzech kwartałach sięga 7,51 miliarda złotych. Dobre fundamenty nie zmieniają jednak ryzykownego charakteru spółki, który jest ściśle uzależniony od sytuacji na rynkach światowych oraz nacisków grup interesu (Skarb Państwa, związkowcy). KGHM opublikuje wyniki za IV kwartał 29 lutego.

Czytaj więcej o KGHM w Money.pl
Przeznaczą na dywidendę ponad 3,5 mld zł KGHM Polska Miedź wstępnie deklaruje rekomendowanie wypłaty 30 proc. ubiegłorocznego zysku na dywidendę, czyli około 18 zł na akcję.
Ceny miedzi w Londynie rosną po informacjach z Grecji i Chin Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną po informacjach z Grecji i Chin. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 8.567,50 USD za tonę, po wzroście o 1,0 procent.
KBC obniżył rekomendację dla akcji KGHM Analitycy KBC Securities obniżyli rekomendację dla akcji KGHM Polska Miedź do sprzedaj, a wycenę o 5,1 proc. do 125,0 zł.
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)