Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Miedź najdroższa od 3 tygodni. Przez obawy o...

0
Podziel się:

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie są najwyższe od 3 tygodni w reakcji na obawy o trzęsienie ziemi w Chile.

Miedź najdroższa od 3 tygodni. Przez obawy o...
(AP/Fotolink/East News)
bECYuQHp

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie są najwyższe od 3 tygodni w reakcji na obawy o trzęsienie ziemi w Chile - informują maklerzy.

Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 6.728,75 USD za tonę, po zwyżce o 1,0 proc. Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na maj drożeje o 0,5 proc. do 3,0485 USD. Na giełdzie metali w Szanghaju tona miedzi w dostawach na czerwiec zdrożała o 0,2 proc. do 46.850 juanów (7.559 USD).

Co najmniej pięć osób zginęło w wyniku trzęsienia ziemi o sile 8,2 w skali Richtera, które wystąpiło we wtorek wieczorem lokalnego czasu u północnych wybrzeży Chile - podało chilijskie MSW. Po wstrząsach nastąpiło tsunami; fale miały wysokość ok. 2 m.

bECYuQHr

Władze Chile zarządziły we wtorek wieczorem prewencyjną ewakuację ludności z całego wybrzeża. Ewakuację południowej części swojego wybrzeża zarządziły władze Peru.

Ostrzeżenie przed tsunami ogłoszono dla całego zachodniego wybrzeża Ameryki Południowej i Środkowej, a także dla Hawajów.

Według chilijskiej marynarki wojennej, fale tsunami dotarły do wybrzeży po ok. 45 minutach i miały ok. 2 metrów. Nie wyrządziły one jednak większych szkód. Tsunami dotarło również do wybrzeży Peru.

_ - Chile jest jednym z największych producentów miedzi na świecie, dlatego ceny metalu od razu reagują, gdy tylko coś się dzieje z powodu warunków pogodowych, na wielką skalę, bo to może zagrozić produkcji miedzi _ - wyjaśnia Gavin Wendt, założyciel i analityk rynku surowców w Mine Life Pty w Sydney. Od początku 2014 r. miedź na LME w Londynie staniała o 9,3 procent.

bECYuQHx
bECYuQHS
giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)