Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ceny zbóż
06.02.2012 20:10

Mróz podnosi notowania zbóż na światowych giełdach

Mrozy jednak nie są tylko samym złem. Dzięki nim giełdy na całym świecie zanotowały zaskakujące wzrosty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua/Photoshot /REPORTER)

W ubiegłym tygodniu rosły notowania zbóż na światowych giełdach. W Polsce ceny zbóż są stabilne - w przypadku pszenicy konsumpcyjnej dochodzą do 1000 zł za tonę, ale przeciętnie kosztuje ona 815 zł/t.

Pszenica w kontrakcie marcowym na paryskiej giełdzie Matif w ubiegłym tygodniu podrożała z 209,25 euro zatonę do 216,25 euro/tonę, a kukurydza w najbliższym kontrakcie - z 205,25 euro/tonę do 207,25 euro/tonę.

Ceny zbóż wzrosły także na giełdzie w Chicago. Notowanie pszenicy konsumpcyjnej w ciągu tygodnia wzrosły z 249,8 dolarów za tonę do 253,7 dol./tonę, natomiast dla kukurydzy - z 240,1 dol./tonę do 244,8 dol./tonę.

Ostatnie wzrosty giełdowych cen zbóż są tłumaczone falą siarczystych mrozów odnotowywanych w Europie. Nasilają się obawy o możliwość wystąpienia strat, co może rzutować na wysokość tegorocznej produkcji - poinformowała Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa FAMMU/FAPA.

Zmniejszają się możliwości eksportowe Rosji. Obecnie eksport z tego kraju szacowany jest w tym sezonie na 24-25 mln ton, co prawdopodobnie spowoduje wprowadzenie ceł eksportowych. Według analityków, może to nastąpić od początku kwietnia br.

Niepokojąco wygląda sytuacja z uprawami ozimymi na Ukrainie. Ekstremalnie niskie temperatury mogą oznaczać dalszą korektę w dół tegorocznych prognoz. Straty dotyczą głównie upraw pszenicy ozimej. Ponadto w tym tygodniu podjęto decyzją o wstrzymaniu od 1 lutego br. ruchu składów kolejowych ze zbożem poza obszar Ukrainy, co oznacza czasowe wstrzymanie eksportu zbóż z tego kraju.

Jak wynika z danych ministerstwa rolnictwa, ceny zbóż w Polsce są dosyć stabilne. W ostatnim tygodniu stycznia pszenica konsumpcyjna skupowana była średnio po 815 zł za tonę, ale niektóre młyny kupowały ziarno dobrej jakości nawet po 1000 zł /t; pszenica paszowa kosztowała - 769 zł za tonę. Nadal drogie jest żyto konsumpcyjne - 860 zł za tonę. Za kukurydzę zaś można dostać średnio 754 zł za tonę.

Według Eurostatu, w UE w połowie stycznia br. średnio pszenica konsumpcyjna kosztowała 187 euro, w Polsce - 190 euro/t; pszenica paszowa - 178 euro/t , w Polsce - 179 euro/t.

Więcej na temat cen zbóż czytaj w Money.pl
To nadal mamy tańsze niż w Unii Europejskiej Taniej niż w Polsce można było kupić pszenicę konsumpcyjną na Węgrzech, w Rumunii, w Czechach, w Finlandii, na Słowacji i w Bułgarii.
Przez Greków więcej płacimy za żywność Niestabilna sytuacja w światowej gospodarce mocno wpływa na ceny zbóż.
Putin podwyższy cło, by mieć tańszy chleb? Premier Rosji zapowiedział, że stanie się tak, jeśli eksport zboża przekroczy 25 milionów ton w 12-miesięcznym okresie kończącym się w lipcu 2012.
Tagi: ceny zbóż, zboże, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, surowce, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz