Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jarosław Junko
|

Naftohaz: nie mamy długu wobec Gazpromu

0
Podziel się:

Mamy tylko dług wobec pośrednika - twierdzi ukraiński operator gazowy.

Naftohaz: nie mamy długu wobec Gazpromu
(PAP/EPA)

Ukraiński operator gazowy Naftohaz zaprzeczył , jakoby miał dług wobec rosyjskiego monopolisty Gazpromu.

Według wiceprezesa Naftohazu Wołodymyra Trikolicza, firma ta ma zadłużenie, lecz dotyczy ono rozliczeń z pośrednikiem w handlu gazem między Rosją a Ukrainą, spółką RosUkrEnergo, utworzoną przez Gazprom i ukraińskiego biznesmena Dmytra Firtasza.

_ - Mamy dług wobec RUE, a nie Gazpromu. Dług ten wynosi 1,27 mld dolarów _ - powiedział Trikolicz.

Poinformował jednocześnie, że dług ten jest stopniowo spłacany, a kolejne sumy wpływają na konta RUE regularnie co miesiąc.

ZOBACZ TAKŻE:

W środę, powołując się na źródła w Gazpromie gazeta _ Kommiersant-Ukraina _ napisała, że rosyjski monopolista chce, by Naftohaz zwrócił mu zaległe należności za gaz, nie pobierając opłaty za jego tranzyt przez Ukrainę na Zachód w ciągu następnych 14 miesięcy.

Według _ Kommiersanta _ dług ten wynosi 2,4 mld dolarów.

Dziennik podał, że Gazprom domaga się ponadto zamrożenia ceny za tranzyt gazu przez Ukrainę. Zdaniem _ Kommmiersanta _ Moskwa liczy, iż do 2011 r. będzie przesyłać surowiec według dotychczasowej stawki 1,7 dolara za 100 km.

Naftohaz i Gazprom prowadzą obecnie rozmowy na temat dostaw gazu dla Ukrainy na przyszły rok. Obie firmy chcą handlować błękitnym paliwem bez pośredników, czyli bez spółki RUE.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)