Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

OPEC nie pozwala na tanią ropę

0
Podziel się:

Organizacja zmniejszyła produkcję surowca, po tym jak za baryłkę płacono już poniżej 100 dolarów.

OPEC nie pozwala na tanią ropę
(PAP/EPA)

Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) postanowiła w nocy z wtorku na środę zredukować produkcję ropy po tym, jak we wtorek cena tego surowca po raz pierwszy od kwietnia spadła poniżej 100 dolarów za baryłkę.

Ministrowie OPEC-u ustalili na posiedzeniu w Wiedniu ograniczenie dziennego wydobycia o 520 tys. baryłek. Jak poinformował przewodniczący organizacji Szakib Chelil, nastąpi to w ciągu najbliższych 40 dni.

Cena baryłki pozyskiwanej z Morza Północnego wysokiej jakości ropy Brent na londyńskiej giełdzie surowcowej na krótko spadła we wtorek do 99,04 dolarów; sesję zamknęła na 100,34 USD. Na giełdzie surowcowej w Nowym Jorku (NYMEX) płacono za jej odpowiednik - amerykańską ropę lekką słodką - 2,92 dolary więcej.

Ceny surowca spadały od lipca. Wtedy właśnie ropa osiągnęła cenowy rekord, a jej baryłka (ok. 159 litrów) kosztowała 147 USD.

Spadek ceny paliw wynika ze spowolnienia światowej gospodarki. Przyczynia się też do niego zwiększana przez niektóre kraje OPEC podaż surowca. Wiąże się również z umacnianiem się amerykańskiej waluty.

OPEC poinformował, iż ponownie zajmie się oceną sytuacji na światowym rynku paliw na spotkaniu pod koniec roku.

| Kto należy do OPEC? |
| --- |
| Do kartelu należą: Algieria, Arabia Saudyjska, Irak, Iran, Katar, Kuwejt, Libia, Nigeria, Angola, Wenezuela, Ekwador i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Na wtorkowym posiedzeniu swoje członkostwo zawiesiła Indonezja. Siedziba organizacji mieści się w stolicy Austrii. |

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)