Notowania

notowania miedzi
24.03.2015 08:44

Podano najsłabsze od 11 miesięcy dane z Chin

Efektem tych informacji były wahania cen miedzi na rynku. Nieco spokojniej publikację przyjął rynek akcji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jens Schott Knudsen/Flickr)

Notowania miedzi wahają się po publikacji indeksu PMI z Chin, który zanotował najsłabszy odczyt od 11 miesięcy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 6.120,50 USD za tonę. Nieco mniej nerwową reakcję zaobserwowano na rynku akcji.

W Nowym Jorku miedź w dostawach na maj drożeje o 0,2 procent do 2,7955 USD za funt. Na giełdzie metali w Szanghaju tona miedzi w dostawach na maj zdrożała o 0,3 procent do 43.830 juanów (7.057 USD).

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w marcu 49,2 pkt. wobec 50,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano we wstępnych wyliczeniach HSBC Holdings i Markit Economics.

To najniższe wskazanie od kwietnia 2014 roku. Analitycy szacowali PMI na poziomie 50,5 pkt. - Mamy słabsze dane PMI i rozczarowanie na rynkach - mówi Ric Spooner, główny strateg CMC Markets w Sydney.

- Dane makro z Chin są kluczowe dla wielu rynków surowców - dodaje.

Analitycy Morgan Stanley obniżyli swoją prognozę średnich cen miedzi w 2015 roku o 16 procent z szacowanych wcześniej 5.945 USD za tonę metalu z powodu stłumionej aktywności gospodarczej w Chinach. Chiny wcześniej określiły swój target wzrostu PKB w 2015 roku o 7 procent. Byłoby to najsłabsze tempo wzrostu chińskiego PKB od 1990 roku.

Słabe dane nie wywołały dużych spadków na giełdach w Azji. Shanghai Composite urósł o 0,1 procent, podobnie indeks Shanghai B-Shares. Na lekkim minusie zakończył sesję tokijski Nikkei oraz wskaźnik giełdy w Hong Kongu.

Tagi: notowania miedzi, giełda, wiadomości, gospodarka, surowce, komentarze giełdowe, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz