Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sprawdź, jak wyglądają notowania miedzi

0
Podziel się

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają, bo nadal nie ma rozwiązania problemu budżetu i limitu zadłużenia w USA. Trwają rozmowy - informują maklerzy.

Sprawdź, jak wyglądają notowania miedzi
(AP/Fotolink/East News)
bEpWjZzF

Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 7.228,00 USD za tonę, po spadku notowań o 0,4 procent.

Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na grudzień tanieje o 0,3 proc. do 3,2945 USD. Miedź w dostawach na grudzień na giełdzie metali w Szanghaju staniała o 0,2 proc. do 52.170 juanów (8.544 USD) za tonę.

Liderzy Senatu USA, którzy od soboty prowadzą międzypartyjne negocjacje o budżecie, zapewniali w poniedziałek, że są blisko rozwiązania umożliwiającego zakończenie trwającego od 1 października paraliżu rządu i tymczasowego podniesienia limitu zadłużenia kraju.

bEpWjZzH

_ - Jesteśmy coraz bliżej _ - oznajmił przywódca większości Demokratów w Senacie Harry Reid. Optymizm wyrażał także lider Republikanów senator Mitch McConnell.

Zastrzegając, że nie ma jeszcze pełnego porozumienia, Reid dodał, iż osiągnięte w Senacie międzypartyjne uzgodnienia chciałby przedstawić podczas spotkania z prezydentem Barackiem Obamą jeszcze w poniedziałek, ale spotkanie to zostało na razie odłożone.

Wciąż nieznane są szczegóły negocjacji. Od soboty rozmowy koncentrowały się w Senacie wokół tymczasowego, sięgającego nawet wiosny 2014 roku, podniesienia limitu długu, by dać obu stronom - Demokratom i Białemu Domowi oraz Republikanom - czas na porozumienie się w sprawie długoterminowej polityki fiskalnej, która ograniczyłaby wzrost amerykańskiego zadłużenia.

Nawet jeśli Senat osiągnie porozumienie, nie oznacza to końca impasu budżetowego w USA. Porozumienie musi uzyskać aprobatę zdominowanej przez Republikanów Izby Reprezentantów, gdzie kongresmeni zajmują znacznie bardziej radykalne stanowiska.

bEpWjZzN

Rozmowy w poszukiwaniu porozumienia nabrały tempa, gdyż zbliża się 17 października, kiedy to według ministerstwa finansów osiągnięty zostanie dozwolony ustawowo limit zadłużenia, wynoszący obecnie 16,7 bln dolarów.

Jeśli Kongres nie zgodzi się na jego podniesienie, państwo stanie przed groźbą pierwszej w historii USA niewypłacalności. Może zabraknąć środków na regulowanie bieżących zobowiązań np. wobec emerytów albo wobec międzynarodowych wierzycieli USA.

_ - W USA nadal mamy niepewność co do wyników rozmów w sprawie budżetu i limitu zadłużenia _ - wskazuje Henry Liu, analityk China Merchants Capital Management (International) Ltd. w Hongkongu.

W USA od 1 października trwa częściowy paraliż rządu, gdyż wraz z zakończeniem roku budżetowego 30 września Kongres nie przyjął nowej ustawy budżetowej.

bEpWjZzO

Setki tysięcy pracowników federalnych wysłano na urlopy, niedostępna jest znaczna część usług świadczonych przez instytucje federalne, co jest coraz bardziej uciążliwe dla zwykłych ludzi i biznesu.

bEpWjZAi
giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)