Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Bartosz Wojtczak
|

Srebro podążało za wyceną złota

0
Podziel się:

Miniony tydzień okazał się być pomyślnym dla całego sektora metali szlachetnych.

Srebro podążało za wyceną złota
(EPA/PAP)

Miniony tydzień okazał się być pomyślnym dla całego sektora metali szlachetnych.

Notowania białego kruszcu podążały za złotem, które podrożało o kilkadziesiąt dolarów na uncji, powracając powyżej poziomu 800 USD/1 oz. Srebro zyskało na wartości w ciągu tygodnia 0,61 USD na uncji, zamykając tym samym piątkową sesję kwotą o 0,8 USD na uncji wyższą niż przed tygodniem. Jednocześnie cena uncji białego kruszcu przekroczyła poziom 13,00 USD.

W poniedziałek za uncję białego kruszcu płacono 13,01 USD, czyli jej wartość względem ceny zamykającej wcześniejszy tydzień wzrosła o 0,19 USD na uncji. Główną przyczyną wzrostu była sytuacja na rynku walutowym, gdzie deprecjacji uległa amerykańska waluta. Kurs jena japońskiego względem dolara spadł ze 110,5000 do 110,1200. Nieznacznie na wartości zyskał także eurodolar. Ponadto pozytywnie na wzrost ceny srebra wpłynęły notowania złota, którego wartość po najsłabszym w całym 2008 roku wyniku z ubiegłego tygodnia odbiła się, zbliżając tym samym do psychologicznej granicy 800 USD za uncję.

Silnym bodźcem windującym wartość białego kruszcu była ropa naftowa, która w poniedziałek rano podrożała. Przyczyniła się do tego sytuacja w Zatoce Meksykańskiej, gdzie od poniedziałkowego poranka szalał sztorm. Z tego powodu ewakuowano pracowników tamtejszych platform wydobywczych. Zarówno na londyńskiej, jak i nowojorskiej giełdzie ropa podrożała o ponad 1%. Ponadto pozytywnie na wzrosty w sektorze metali szlachetnych wpływała sytuacja na metalach przemysłowych. Miedź podrożała o ponad 3% po informacjach o spadku zapasów oraz możliwym wzroście popytu w Chinach.

We wtorek czynniki kształtujące cenę kruszcu równoważyły się. Z jednej strony negatywnie na cenę baryłki ,,czarnego złota" wpłynęły prognozy meteorologów w kwestii tropikalnego sztormu Fay, mówiące o ominięciu przez niego platform wydobywczych w rejonie Zatoki Meksykańskiej, z którego pochodzi 1/5 produkcji USA, co obniżało wartość metali szlachetnych. Z drugiej zaś strony umacniał się eurodolar, pozytywnie wpływając na kruszce. Wskaźnik pary EUR/USD wzrósł od poniedziałku z 1,4684 do 1,4785.

Od połowy do końca tygodnia srebro ustawicznie zyskiwało na wartości. W środę na giełdzie w Londynie uncję białego kruszcu wyceniono na 13,27 USD. Pozytywnie na wzrosty wpłynęło przede wszystkim osłabienie dolara amerykańskiego względem kluczowych walut. Kurs eurodolara wzrósł w ciągu dwóch dni z 1,4742 do 1,4898, zaś wskaźnik JPY/USD spadł w tym samym czasie ze 109,8000 do 108,4300. Ponadto drożała ropa naftowa oraz inne surowce w sektorze metali szlachetnych (platyna zyskała w sumie ponad 7%), pozytywnie tym samym wpływając na cenę srebra. Uncja białego kruszcu zamknęła piątkową sesję notowaniem 13,62 USD za uncję.

W przeliczeniu na rodzimą walutę, w poniedziałek na giełdzie w Londynie za uncję białego kruszcu płacono 29,44 PLN, natomiast na zamknięciu piątkowej sesji ta sama ilość srebra kosztowała 30,29 PLN.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)