Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Surowce dały zarobić

0
Podziel się:

Największy wpływ na zachowanie cen surowców na ostatnich pięciu sesjach miał tradycyjnie już kurs EUR/USD. Wzrost wartości amerykańskiej waluty na pierwszej sesji minionego tygodnia sugerował iż czeka nas w najbliższych dniach korekta ostatnich dynamicznych wzrostów cen surowców.

Surowce dały zarobić

Największy wpływ na zachowanie cen surowców na ostatnich pięciu sesjach miał tradycyjnie już kurs EUR/USD. Wzrost wartości amerykańskiej waluty na pierwszej sesji minionego tygodnia sugerował iż czeka nas w najbliższych dniach korekta ostatnich dynamicznych wzrostów cen surowców.

Na wielu wykresach widoczne były też formacje głowy z ramionami, które w przypadku wygenerowania sygnału sprzedaży dawały dość duże zasięgi spadków. Wyznaczone przez nas poziomy wsparć nie zostały jednak przebite, dlatego też brak większej korekty nie powinien być zaskoczeniem dla czytelników ostatniego raportu.

_ Kolejne dni na rynku walutowym przyniosły powrót EUR/USD do wzrostów. Krótkie umocnienie dolara zostało szybko wykorzystane do sprzedaży amerykańskiej waluty i pod koniec tygodnia kurs ponownie zbliżył się w okolice oporu 1,4250. _

Takie zachowanie notowań tej pary przełożyło się w szybkim czasie na rynki surowcowe i od wtorkowej sesji ceny surowców zaczęły ponownie szybko rosnąć.

Najbardziej czytelnie sytuacja ta uwidoczniła się na rynku złota. Naszą sugestia, iż nie należy próbować walczyć ze wzrostowym trendem i ewentualne korekty wykorzystywać do powiększania długich pozycji okazała się jak najbardziej trafna. Na dzisiejszej sesji cena uncji tego kruszcu znajduje się na nowym rekordowym poziomie 765 USD. Nie widać obecnie czynników, które mogłyby spowodować spadek cen tego surowca. Lekka korekta dwa tygodnie temu doprowadziła do „wychłodzenia" oscylatora RSI i obecnie ma on jeszcze miejsce na ponowne wzrosty.

_ Ciężko obecnie wyznaczyć jakikolwiek opór dla kursu. Ewentualne problemy mogą pojawić się przy „okrągłych" cenach np. 800 USD. Jedynym zagrożeniem pozostaje ryzyko wystąpienia korekty na parze EUR/USD. W takim przypadku pierwszym wsparciem będą okolice 750 USD. _

Podobnie zachowuje się inny metal szlachetny czyli srebro. W ostatnich dniach cena pokonała ważny opór na poziomie 13,8 USD za uncję. Na kolejnych sesjach następnym przystankiem, może być dopiero cena 14,2 USD.

W przypadku niekorzystnych wydarzeń na rynku walutowym i co za tym idzie korekcie cen surowców ważnym wsparciem pozostaje 13-13,3 USD za uncję.

Ciekawie wyglądały także ostatnie sesje na rynku ropy. Kurs po przetestowaniu wyznaczonego przez nas wsparcia na poziomie 76 USD bardzo dynamicznie odbił w górę i obecnie wynosi ponad 83 dolary za baryłkę.

_ Spadki z początku tygodnia były spowodowane krótką korektą EUR/USD. Wielu analityków przypisywało je jednak ponownym obawom o wystąpienie recesji w USA, czy prognozami spadku popytu z ze strony USA i Europy. Po raz kolejny pojawiły się także opisane przez nas w ostatnim raporcie „pogodowe" analizy, sugerujące spadki cen z powodu zakończenia sezonu huraganów. _

Wszystkie te prognozy zostały oczywiście w kolejnym dniach zapomniane , ponieważ tak jak wspomnieliśmy zakończenie korekty eurodolara i nieudane przetestowanie wsparcia 76 USD spowodowały dynamiczne wzrosty i kolejne rekordy cenowe. Do realizacji tego scenariusza przyczyniły się także mniejsze od prognoz zapasy ropy.

Obecnie coraz bardzie prawdopodobny staje się opisany przez nas jakiś czas temu „czarny" scenariusz w którym cena baryłki na koniec roku może wzrosnąć nawet do 100 dolarów.

Bardzo spokojnie upłynął tydzień na rynku miedzi. Cena przez pięć sesji przebywała w przedziale 7900 - 8200 dolarów za tonę. Takie zachowanie spowodowane było niejednoznacznymi publikacjami. Z jednej strony na rynku pojawiło się informacje o wzroście importu z Chin, z drugiej plotkowano o zakończeniu strajku w peruwiańskich kopalniach. Przebicie się ceny przez którąś granice wspomnianego przedziału wahań wskaże drogę na kolejne sesje.

Podsumowując należy po raz kolejny przypomnieć rolę rynku walutowego na zachowanie cen surowców. Większe zmiany wartości dolara będą na pewno szybko dyskontowane na rynkach surowcowych.

surowce
dziś w money
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
TMS Brokers
KOMENTARZE
(0)