Notowania

dziś w money
03.10.2008 09:25

Surowce tracą na mocnym dolarze

Silne umocnienie amerykańskiej waluty względem euro wyraźnie odbiło się na notowaniach surowców. Ropa jest już blisko wsparcia z połowy września. Miedź wszelkie wsparcia z ostatniego roku ma już za sobą i dalej zniżkuje.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Silne umocnienie amerykańskiej waluty względem euro wyraźnie odbiło się na notowaniach surowców. Ropa jest już blisko wsparcia z połowy września (88,80 USD za baryłkę Brent). Miedź wszelkie wsparcia z ostatniego roku ma już za sobą i dalej zniżkuje (obecnie tona kosztuje 5809 USD).

Presji ze strony dolara nie wytrzymało także złoto. Bankructwo Lehmana pchnęło co prawda cenę uncji mocno w górę, zaś po przegranym głosowaniu w poniedziałek odnotowaliśmy lokalne maksimum (nieco powyżej 923 USD), jednak od tamtego czasu złoto straciło ponad 8 *proc.*, co mogłoby świadczyć raczej o krótkoterminowych ruchach o charakterze spekulacyjnym, niż o szczególnej atrakcyjności tego kruszcu w nowych okolicznościach.

Coraz trudniej jest zatem znaleźć ,,mocnego" na amerykańską walutę, tracą bowiem także softy, które często są odporne przynajmniej na krótkoterminowe wahnięcia notowań dolara. Cena 100 buszli soi po raz pierwszy od listopada 2007 roku znalazła się poniżej 1000 USD. Traci nawet ryż, który dotychczas w najmniejszym stopniu reagował na to, co działo się na EURUSD. Z drugiej strony, elastyczność cen większości surowców na zmiany EURUSD jest dalece większa od 1 i ten element może być wykorzystywany przez zwolenników krótkich pozycji.

Tagi: dziś w money, giełda, wiadomości, surowce, komentarz
Źródło:
X-Trade Brokers
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz