Notowania

miedź
02.03.2012 08:41

Takich cen miedzi spodziewali się analitycy

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną po danych makro z USA z rynku pracy i doniesieniach o działaniach europejskich liderów w sprawie pomocy finansowej dla Grecji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną po danych makro z USA z rynku pracy i doniesieniach o działaniach europejskich liderów w sprawie pomocy finansowej dla Grecji.

Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 8.670,00 USD za tonę, po wzroście o 0,5 proc. Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na marzec bez zmian po 3,9320 USD.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu spadła w USA o 2 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 351 tys. - poinformował w czwartek Departament Pracy USA.

Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 355 tys. wobec 353 tys. tydzień wcześniej. Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku spadła o 2 tys. i wyniosła 3,402 mln w tygodniu, który skończył się 18 lutego - podał Departament Pracy. Analitycy spodziewali się 3,418 mln osób.

Grecja spełniła wszystkie warunki stawiane przez zachodnich kredytodawców w zamian za przekazanie Atenom drugiego pakietu pomocy, dzięki któremu kraj ten uniknie upadłości - ogłosił w czwartek szef eurogrupy Jean-Claude Juncker.

_ Grecja podjęła wszelkie działania, których wymagamy od Aten; wszystko idzie dobrze _ - oświadczył Juncker na zakończenie posiedzenia ministrów finansów strefy euro w Brukseli, poświęconego sytuacji w Grecji.

W komunikacie ze spotkania napisano też, że grecki rząd poczynił _ wystarczające postępy _, jeśli chodzi o oszczędności budżetowe i reformy ekonomiczne wymagane od Aten przez partnerów europejskich w zamian za przekazanie drugiego pakietu pomocy. Jak podkreślono, nie ma już żadnych kwestii do uregulowania.

Komunikat zastrzega, że decyzja o faktycznym przekazaniu środków zapadnie pod warunkiem przeprowadzenia z powodzeniem operacji częściowej redukcji greckiego długu przez prywatnych wierzycieli (m.in. banki i fundusze inwestycyjne).

Drugi plan pomocy dla Grecji składa się z dwóch elementów: pomocy publicznej dla Aten wysokości 130 mld euro, a także częściowej redukcji zadłużenia na kwotę 107 mld euro.

Do tego ma dojść jeszcze ok. 35 mld euro z pierwszego programu pomocy, który został przyznany Atenom w maju 2010 roku.

_ Wszystkie te informacje wpływają na spadek niepewności co do popytu na metale _ - mówi Nick Trenethan, starszy strateg ds. surowców w Australia & New Zealand Banking Group Ltd. w Singapurze.

_ - Ryzyko mogą stanowić wyższe ceny ropy naftowej, które mogłyby pogorszyć prognozy wzrostu dla globalnej gospodarki _ - dodaje. Zapasy miedzi monitorowane przez giełdę LME w Londynie spadły w czwartek do 292.250 ton. Jest to ich najniższy poziom od sierpnia 2009 r.

Porównaj na wykresach notowania surowców Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: miedź, giełda, wiadomości, surowce, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz