Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Złoto najdroższe w historii. Zobacz ile kosztuje

0
Podziel się:

Zapowiedź trzeciego etapu luzowania ilościowego przez Bena Bernanke spowodowało wybicie kursu cennego surowca.

Złoto najdroższe w historii. Zobacz ile kosztuje
(covilha/CC/Flickr)

1585,50 dolarów - tyle trzeba było zapłacić za uncję złota w kontraktach terminowych na zamknięciu sesji na giełdzie surowcowej NYMEX. To najwyższa cena tego kruszcu w historii.

Bezpośrednim powodem zwyżki są słowa szefa Rezerwy Federalnej USA, który zapowiedział, że jest gotowy na ponowny dodruk dolara na skupowanie obligacji, aby zapewnić dopływ pieniędzy do gospodarki i tym samym utrzymać jej wciąż mizerny wzrost.

Podczas wczorajszej sesji cena uncji z sierpniowych kontraktów wzrosła o 23,50 dolarów. W sumie przez siedem kolejnych sesji złoto zdrożało w sumie o 103 dolarów. Podrożało też srebro. Cena uncji z wrześniowych kontaktów wzrosła aż o 7,1 procent do 38,15 dolarów, co jest najwyższym kursem zamknięcia od 31 maja.

_ Ucieczka w kruszce _, uważane niemal od zawsze za najpewniejszą lokatę kapitału to skutek rosnącego strachu przed pogłębieniem się kryzysu zadłużenia i sugestii kolejnego ilościowego luzowania polityki pieniężnej w USA.

Bo problemy Stanów Zjednoczonych wyglądają coraz poważniej. Szef Fed Ben Bernanke powiedział wczoraj wieczorem, że kierowana przez niego instytucja jest gotowa podjąć dodatkowe działania wspierające, _ jeśli rozwój sytuacji w gospodarce będzie wskazywał, że byłoby to wskazane _. A to oznacza po prostu pompowanie w gospodarkę rządowych pieniędzy. Biorąc jednak pod uwagę, że USA wyczerpały ustawowy limit długu, oznacza to skupowanie obligacji na rynku dodrukowanymi, a więc wartymi coraz mniej, dolarami.

Według najnowszej prognozy banku centralnego USA, PKB powinien wzrosnąć w tym roku o 2,7 do 2,9 procenta. W kwietniu Fed przewidywał wzrost 3,1-3,3 procenta. Obniżono też prognozę na rok przyszły. Amerykański PKB ma wzrosnąć o 3,3-3,7 procenta, zamiast - jak przewidywano poprzednio - o 3,5-4,2 procenta.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t85296.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/komentarze_swiat/artykul/cena;zlota;siegnela;kolejnego;rekordu,245,0,815349.html) Cena złota sięgnęła kolejnego rekordu Kruszec kosztuje już 1,5 tysiąca dolarów za uncję. To efekt obaw inwestorów o rosnące zadłużenie USA.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/33/t89889.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/srebro;najdrozsze;na;swiecie;od;30;lat,201,0,808649.html) Srebro najdroższe na świecie od 30 lat Za jego uncję trzeba zapłacić ponad 40 dolarów. W ciągu dwóch lat podrożało o ponad 200 procent.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/85/t37461.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/rynek;surowcow;w;obliczu;glebszej;korekty,200,0,715976.html) Rynek surowców w obliczu głębszej korekty? Miniony tydzień obfitował w wiele istotny wydarzeń, które wpłynęły również na rynek surowców.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)