Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Takiego roku jeszcze nie było. Tyle płacimy za import paliw kopalnych

21
Podziel się:

Tegoroczne koszty importu surowców kopalnych już przebiły wszelkie możliwe rekordy i granice śrubowane w poprzednich latach. Za sprowadzanie węgla, ropy i gazu Polska już zapłaciła więcej o ponad 135 proc., niż średnio przeznaczała na ten cel w ciągu ostatnich 20 lat. A to nie jest ostateczny wynik, gdyż za 2022 r. mówimy o danych do października.

Takiego roku jeszcze nie było. Tyle płacimy za import paliw kopalnych
Import surowców. 2022 r. będzie rekordowy, jeżeli chodzi o koszty importu węgla, gazu i ropy (Adobe Stock, Ingus Evertovskis)

Eksperci z Forum Energii w swojej analizie dotyczącej kryzysu energetycznego przyjrzeli się, ile Polska płaciła za import surowców energetycznych w 2022 r.

Tak wyglądają wydatki Polski na import paliw kopalnych

Od stycznia do października za import paliw kopalnych Polska zapłaciła 162 mld zł. To o 136 proc. więcej niż średnie wydatki w latach 2000-2021, które wynosiły 69 mld zł.

Na ostateczną kwotę importu złożyły się:

  • gaz ziemny: 13,1 mld m sześc. za 80 mld zł;
  • ropa naftowa: 20,7 mln ton za 64 mld zł;
  • węgiel: 14 mln ton za 19 mld zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zamrożenie cen gazu. Będzie kryterium dochodowe. "Reszta musi oszczędzać"

Drożeje import wszystkich surowców

Szczególnie istotna jest pierwsza pozycja. 2022 r. jest bowiem pierwszym w historii, gdy koszt importu gazu ziemnego był wyższy niż ropy. Do 2021 r. w ciągu roku łączne wydatki związane ze sprowadzaniem błękitnego paliwa do Polski nigdy nie przekroczyły 30 mld zł. Przed rokiem natomiast padł rekord w tym zakresie (łączny koszt importu stanowił ok. 45 mld zł), ale już wiadomo, że zostanie on wyśrubowany.

Podobną dynamikę widać w przypadku importu węgla. Koszty sprowadzania go do kraju nad Wisłą do października były wyższe o 180 proc. niż w całym 2021 r. Wówczas krajowi importerzy łącznie zapłacili 6,6 mld zł.

Jeszcze wyraźniej widać rozwarstwienie, gdy porównamy tegoroczny wynik ze średnią z lat 2000-2021. Wtedy wyjdzie, że wzrost kosztów wyniósł 333 proc.

Najwolniej rosną koszty importu ropy naftowej. Do października za sprowadzanie tego surowca płaciliśmy więcej średnio o 38 proc., niż wynosi średnia roczna z ostatnich 20 lat (46,6 mld zł). Zresztą w tym roku rekord raczej nie padnie. Pod tym względem najtrudniejszy dla Polski był 2012 r.

Rekordowy rok

Wiadomo już zatem, że tegoroczny rok będzie rekordowy pod względem kosztów importu. W ciągu 10 miesięcy za sprowadzanie surowców kopalnych Polska zapłaciła 162,4 mld zł. W tym momencie wynik ten przebija średnią z poprzednich 20 lat o 136 proc.

A jeżeli dodamy do tego wyniku rok 2021, czyli moment wybuchu kryzysu energetycznego i wzrostu cen surowców, to wyjdzie, że za import paliw kopalnych w ciągu dwóch ostatnich lat Polska zapłaciła ponad 265 mld zł.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(21)
PRAWDA
rok temu
Produkujcie te chipy w ameryce łacińskiej produkujcie te półprzewodniki w Meksyku, Brazyli będzie taniej tam som niskie koszty pracy surowce do produkcji kraje Ameryki łacińskiej wyjdom z biedy bendom mieć prace stany Zjednoczone USA i Kanada także skożystajom ełropa zachodnia także skorzysta na tym proponuje produkować półprzewodniki w ełropie wschodniej w Polsce wschodniej w województwie warmińsko mazurskie w województwie podlaskim w mieście Suwałki som potrzebne do tego złoża w mieście Suwałki som złoża rudy żelaza,molibdenu, tytanu, ziem rzadkich vanatu w ełropie wschodniej jest tania energia do produkcji tego w Serbi (Kosowo) jest 18 miliardów ton węgla brunatnego som duże złoża cynku,niklu,kobaltu, ołowiu tutaj w ełropie wschodniej można zbudować fabrykę przenieść produkcję z ełropy zachodniej Niemiec,Niderland ,do Polski wschodniej, Bośni i Hercegowiny, Macedoni,Bułgari,Rumuni,Mołdawi, w Albani można produkować konopie legalnom taniom marihuanę na papier ,marihuanę leczniczom wystarczy zalegalizować marihuanę w Albani będzie tania można zbudować kopalnie litu w Serbi i produkcję samochódów elektrycznych w tych krajach som niskie koszty pracy tania energia do produkcji dóbr tania waluta wysyłkowa eksportowa stany Zjednoczone mogom przenieść swoim produkcję do Meksyku, bendzie taniej
PRAWDA
rok temu
Gas LNG można sprowadzić sprowadzać z Afryki z RPA south afrika zasoby gazu łupkowego w RPA south afrika to 13 bilionów ton ełropa może brać gas LNG z Afryki
PRAWDA
rok temu
Ropę można brać z Somali Somalia ma złoża ropy na 10 miliardów ton ropę można brać z Afryki tam można zbudować rafinerie do przetwórstwa ropy kupować z Afryki gotowom benzynę i produkty ropochodne Libia powinna zwienkszyć wydobycie ropy do 4 miliardów baryłek dziennie
PRAWDA
rok temu
Powinniśmy wybudować kopalnie w województwie podlaskim obok miasta Suwałki tam som złoża żelaza,molibdenu,tytanu,metali ziem rzadkich,vanatu, czeba tam zbudować hute stali czeba pobudować huty do produkcji tego w województwie warmińsko mazurskie
PRAWDA
rok temu
Polska ma 60 miliardów ton wengla kamienego,36 miliardów ton wengla brunatnego wystarczy zwiększyć wydobycie węgla kamienego do 200 milionów ton każdego roku i zwiększyć wydobycie wengla brunatnego także do 200 milionów ton każdego roku wtedy nie braknie energi elektrycznej i pierwotnej i jeszcze zostanie podzielimy sie z sonsiadami z ełropy należy w trybie natychmiastowym nakazać wybudowanie kopali,hut,przemysłu ,elektrowni na wengiel brunatny w mieście Legnica Głogów tam som złoża wengla brunatnego 15 miliardów ton tam należy nakazać w trybie natychmiastowym wybudowanie elektrowni na węgiel brunatny o mocy 20 GW ta elektrownia będzie produkowała 140 TRW energi elektrycznej i trzeba wybudować nakazać także w trybie natychmiastowym wybudowanie elektrowni na wengiel brunatny o mocy 5 GW w mieście Gubin mosty ta elektrownia bedzie produkowała 35 TRW energi elektrycznej tam som złoża wengla brunatnego 4 miliardy ton
...
Następna strona