Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Takiego roku jeszcze nie było. Tyle płacimy za import paliw kopalnych

21
Podziel się:

Tegoroczne koszty importu surowców kopalnych już przebiły wszelkie możliwe rekordy i granice śrubowane w poprzednich latach. Za sprowadzanie węgla, ropy i gazu Polska już zapłaciła więcej o ponad 135 proc., niż średnio przeznaczała na ten cel w ciągu ostatnich 20 lat. A to nie jest ostateczny wynik, gdyż za 2022 r. mówimy o danych do października.

Takiego roku jeszcze nie było. Tyle płacimy za import paliw kopalnych
Import surowców. 2022 r. będzie rekordowy, jeżeli chodzi o koszty importu węgla, gazu i ropy (Adobe Stock, Ingus Evertovskis)

Eksperci z Forum Energii w swojej analizie dotyczącej kryzysu energetycznego przyjrzeli się, ile Polska płaciła za import surowców energetycznych w 2022 r.

Tak wyglądają wydatki Polski na import paliw kopalnych

Od stycznia do października za import paliw kopalnych Polska zapłaciła 162 mld zł. To o 136 proc. więcej niż średnie wydatki w latach 2000-2021, które wynosiły 69 mld zł.

Na ostateczną kwotę importu złożyły się:

  • gaz ziemny: 13,1 mld m sześc. za 80 mld zł;
  • ropa naftowa: 20,7 mln ton za 64 mld zł;
  • węgiel: 14 mln ton za 19 mld zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zamrożenie cen gazu. Będzie kryterium dochodowe. "Reszta musi oszczędzać"

Drożeje import wszystkich surowców

Szczególnie istotna jest pierwsza pozycja. 2022 r. jest bowiem pierwszym w historii, gdy koszt importu gazu ziemnego był wyższy niż ropy. Do 2021 r. w ciągu roku łączne wydatki związane ze sprowadzaniem błękitnego paliwa do Polski nigdy nie przekroczyły 30 mld zł. Przed rokiem natomiast padł rekord w tym zakresie (łączny koszt importu stanowił ok. 45 mld zł), ale już wiadomo, że zostanie on wyśrubowany.

Podobną dynamikę widać w przypadku importu węgla. Koszty sprowadzania go do kraju nad Wisłą do października były wyższe o 180 proc. niż w całym 2021 r. Wówczas krajowi importerzy łącznie zapłacili 6,6 mld zł.

Jeszcze wyraźniej widać rozwarstwienie, gdy porównamy tegoroczny wynik ze średnią z lat 2000-2021. Wtedy wyjdzie, że wzrost kosztów wyniósł 333 proc.

Najwolniej rosną koszty importu ropy naftowej. Do października za sprowadzanie tego surowca płaciliśmy więcej średnio o 38 proc., niż wynosi średnia roczna z ostatnich 20 lat (46,6 mld zł). Zresztą w tym roku rekord raczej nie padnie. Pod tym względem najtrudniejszy dla Polski był 2012 r.

Rekordowy rok

Wiadomo już zatem, że tegoroczny rok będzie rekordowy pod względem kosztów importu. W ciągu 10 miesięcy za sprowadzanie surowców kopalnych Polska zapłaciła 162,4 mld zł. W tym momencie wynik ten przebija średnią z poprzednich 20 lat o 136 proc.

A jeżeli dodamy do tego wyniku rok 2021, czyli moment wybuchu kryzysu energetycznego i wzrostu cen surowców, to wyjdzie, że za import paliw kopalnych w ciągu dwóch ostatnich lat Polska zapłaciła ponad 265 mld zł.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(21)
PRAWDA
2 miesiące temu
Produkujcie te chipy w ameryce łacińskiej produkujcie te półprzewodniki w Meksyku, Brazyli będzie taniej tam som niskie koszty pracy surowce do produkcji kraje Ameryki łacińskiej wyjdom z biedy bendom mieć prace stany Zjednoczone USA i Kanada także skożystajom ełropa zachodnia także skorzysta na tym proponuje produkować półprzewodniki w ełropie wschodniej w Polsce wschodniej w województwie warmińsko mazurskie w województwie podlaskim w mieście Suwałki som potrzebne do tego złoża w mieście Suwałki som złoża rudy żelaza,molibdenu, tytanu, ziem rzadkich vanatu w ełropie wschodniej jest tania energia do produkcji tego w Serbi (Kosowo) jest 18 miliardów ton węgla brunatnego som duże złoża cynku,niklu,kobaltu, ołowiu tutaj w ełropie wschodniej można zbudować fabrykę przenieść produkcję z ełropy zachodniej Niemiec,Niderland ,do Polski wschodniej, Bośni i Hercegowiny, Macedoni,Bułgari,Rumuni,Mołdawi, w Albani można produkować konopie legalnom taniom marihuanę na papier ,marihuanę leczniczom wystarczy zalegalizować marihuanę w Albani będzie tania można zbudować kopalnie litu w Serbi i produkcję samochódów elektrycznych w tych krajach som niskie koszty pracy tania energia do produkcji dóbr tania waluta wysyłkowa eksportowa stany Zjednoczone mogom przenieść swoim produkcję do Meksyku, bendzie taniej
PRAWDA
2 miesiące temu
Gas LNG można sprowadzić sprowadzać z Afryki z RPA south afrika zasoby gazu łupkowego w RPA south afrika to 13 bilionów ton ełropa może brać gas LNG z Afryki
PRAWDA
2 miesiące temu
Ropę można brać z Somali Somalia ma złoża ropy na 10 miliardów ton ropę można brać z Afryki tam można zbudować rafinerie do przetwórstwa ropy kupować z Afryki gotowom benzynę i produkty ropochodne Libia powinna zwienkszyć wydobycie ropy do 4 miliardów baryłek dziennie
PRAWDA
2 miesiące temu
Powinniśmy wybudować kopalnie w województwie podlaskim obok miasta Suwałki tam som złoża żelaza,molibdenu,tytanu,metali ziem rzadkich,vanatu, czeba tam zbudować hute stali czeba pobudować huty do produkcji tego w województwie warmińsko mazurskie
PRAWDA
2 miesiące temu
Polska ma 60 miliardów ton wengla kamienego,36 miliardów ton wengla brunatnego wystarczy zwiększyć wydobycie węgla kamienego do 200 milionów ton każdego roku i zwiększyć wydobycie wengla brunatnego także do 200 milionów ton każdego roku wtedy nie braknie energi elektrycznej i pierwotnej i jeszcze zostanie podzielimy sie z sonsiadami z ełropy należy w trybie natychmiastowym nakazać wybudowanie kopali,hut,przemysłu ,elektrowni na wengiel brunatny w mieście Legnica Głogów tam som złoża wengla brunatnego 15 miliardów ton tam należy nakazać w trybie natychmiastowym wybudowanie elektrowni na węgiel brunatny o mocy 20 GW ta elektrownia będzie produkowała 140 TRW energi elektrycznej i trzeba wybudować nakazać także w trybie natychmiastowym wybudowanie elektrowni na wengiel brunatny o mocy 5 GW w mieście Gubin mosty ta elektrownia bedzie produkowała 35 TRW energi elektrycznej tam som złoża wengla brunatnego 4 miliardy ton
...
Następna strona