Notowania

energetyka
04.04.2019 13:47

Tauron przeznaczy 1,5 mld zł na dokończenie bloku 910 MW w Jaworznie

Tauron Polska Energia w ramach tegorocznych nakładów inwestycyjnych przeznaczy 1,5 mld na dokończenie bloku 910 MW w Jaworznie, poinformował wiceprezes Marek Wadowski. Spółka liczy na niższy poziom całkowitych nakładów niż maksymalny dzięki niższym wydatkom na dostosowanie bloków do konkluzji BAT.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Planujemy nakłady inwestycyjne na 4-5 mld zł w 2019 r., z czego 1,5 mld na zakończenie budowy bloku Jaworzno 910 MW" - powiedział Wadowski podczas konferencji prasowej.

Wyjaśnił, że margines 1 mld zł w tegorocznych planowanych wydatkach inwestycyjnych wynika m.in. z uwzględnienia inwestycji potencjalnych, jak farmy wiatrowe, którą niekoniecznie dojdą do skutku w tym roku.

"Są też kwestie związany z naszym programem efektywności. Dodatkowo jeśli chodzi o dostosowanie bloków do konkluzji BAT, to szacowaliśmy nakłady na 700-900 mln zł, ale dziś widzimy, że może to być 700 mln zł. Mamy lepsze oferty niż się spodziewaliśmy i w niektórych blokach jesteśmy w stanie zredukować te nakłady" - dodał wiceprezes.

W związku z wymaganiami BAT, Tauron modernizuje całą flotę wytwórczą poza blokami 120 MW. Rozważa jednak złożenie wniosku o uzasadnione odstąpienie od dostosowania jednej z jednostek, mimo ryzyka odwołań.

"Bardzo poważnie rozważamy tę formę wywiązania się z obowiązku dla obecnie funkcjonującego kotła fluidalnego w Łagiszy" - powiedział dyrektor ds. handlu Dariusz Niemiec.

Spółka cały czas analizuje kwestię powrotu do projektu budowy bloku gazowego w Łagiszy.

"Przy rosnących cenach uprawnień do emisji CO2 opłacalność takiego bloku się poprawia i analizujemy, czy to już jest ten poziom, żeby kontynuować projekt. Jednak na dziś projekt jest wciąż w fazie zawieszenia" - wskazał Wadowski.

Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Jest notowana na GPW od 2010 r. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r.

Tagi: energetyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-04-2019

RrealistaI tak oto za durnoty ekoterrorystow placimy rachunki wszyscy bo trzeba finansować co i rusz nowe instalacje a jak pieprznie wulkan na Islandii to komu … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)