Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tauron zrealizował projekt platformy zarządzania danymi z liczników we Wrocławiu

2
Podziel się:

Tauron Polska Energia zakończył realizację projektu badawczo-rozwojowego "Platforma zarządzania danymi z zaawansowanej infrastruktury pomiarowej", który realizowany był w partnerstwie z gliwicką firmą Future Processing i został uruchomiony w ramach sektorowego programu B+R "Inteligentny Rozwój 2014-2020", współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, podała spółka. Dofinansowanie do projektu wyniosło 2,18 mln zł. Projekt został wdrożony na terenie Wrocławia

Tauron zrealizował projekt platformy zarządzania danymi z liczników we Wrocławiu

W projekcie B+R Taurona został opracowany prototyp systemu Platforma MDM klasy big data do zaawansowanej analizy ogromnej liczby danych pochodzących z infrastruktury pomiarowej AMI (z liczników inteligentnych) w powiązaniu z danymi pochodzącymi z innych systemów OSD. Każdego dnia do systemu Platforma MDM (Meter Data Management) przekazywanych jest ponad 35 000 000 danych pomiarowych oraz informacji o zdarzeniach z infrastruktury pomiarowej działającej w ramach Smart City Wrocław.

"Transformacja cyfrowa dotyka w istotny sposób obszaru dystrybucji energii elektrycznej. W najbliższych latach wszystkie spółki dystrybucyjne zmierzą się nie tylko z napływem nowych technologii, dynamiczną zmianą obciążeń i generacji w lokalnej sieci, ale również z usługami wynikającymi z europejskiej legislacji, takimi jak usługi elastyczności. Dlatego konieczny jest dalszy rozwój infrastruktury inteligentnego opomiarowania i wyposażenia sieci w kolejne liczniki liczników inteligentnych. System Platforma MDM pozwala przetwarzać, analizować i wykorzystywać dane z liczników zdalnego odczytu w zautomatyzowany i usystematyzowany sposób" - powiedział prezes Taurona Wojciech Ignacok, cytowany w komunikacie.

Korzyści z zainstalowanego licznika inteligentnego odczuwają również klienci, którzy mają możliwość np. stałego wglądu w informację o tym, jak wygląda ich zużycie energii elektrycznej oraz w jakich taryfach pobierają energię elektryczną. Dodatkowo inteligentne liczniki gromadzą ogromną liczbę danych o stanie i ruchu w sieci energetycznej, obciążeniach oraz innych zdarzeniach w sieci elektroenergetycznej, które dystrybutor energii elektrycznej może wykorzystywać do usprawnienia swoich procesów biznesowych, podkreślono.

Analiza i zarządzanie dużą ilością danych pomiarowych i zdarzeń pochodzących z liczników inteligentnychodczytu oraz korzystanie z inteligentnej aplikacji umożliwia również optymalizację pracy sieci dystrybucyjnej. Wpływa na poprawę efektywności energetycznej i zwiększenie bezpieczeństwa sieci m.in. poprzez wdrożenie nowych metod wyrównywania obciążeń ,regulacji napięcia zasilającego oraz innych parametrów jakości dostaw energii elektrycznej.

"W praktyce w dłuższej perspektywie działanie Platformy MDM może zwiększyć zwrot z inwestycji poniesionych przez Tauron Dystrybucja, ponieważ uzyskane dane oraz wyniki mogą posłużyć do podejmowania decyzji o nowych inwestycjach w sieć dystrybucyjną, planowania zadań eksploatacyjnych, remontów i prac modernizacyjnych" - czytamy dalej.

"Po wdrożeniu Platformy MDM na terenie Wrocławia, system już teraz analizuje dane pomiarowe i zdarzenia pochodzące z ponad 405 tys. liczników zdalnego odczytu. Liczniki te przesyłają informację o zużyciu energii elektrycznej w 15 minutowych interwałach, generując 35 000 000 odczytów dziennie, miesięcznie wykonując około 1 100 000 000 odczytów, co przekłada się na przyrost danych na poziomie bliskim 1 TB miesięcznie. Mając na uwadze wymóg elastyczności procesowania dla przetwarzania tak dużej ilości danych, konsorcjum zdecydowało się na zastosowanie technologii chmur obliczeniowej Microsoft Azure" - powiedziała dyrektor zarządzająca Future Processing Monika Brachmańska.

Realizacja projektu była podzielona na 3 etapy i rozłożona w czasie na ok. 3 lata. Pierwszy etap, badawczy obejmował opracowanie wzorów i modeli matematycznych przez wspierające go jednostki naukowe tj. Politechnikę Częstochowską i Politechnikę Opolską. W drugim, trwającym ponad rok etapie, Future Processing zaangażowało do pracy ekspertów w obszarach sztucznej inteligencji - uczenia maszynowego, big data, wytwarzania oprogramowania oraz specjalistów od jakości oprogramowania.

"W trzecim etapie projekt został wdrożony na terenie Wrocławia. Po zebraniu doświadczeń w praktyce oraz sprawdzeniu przydatności i wykorzystywanych funkcji systemu, możliwy będzie jego dalszy rozwój. Mowa tu o nowych, dostosowanych do aktualnych potrzeb modułach i funkcjonalnościach oraz o docelowym wykorzystaniu systemu Platforma MDM na całym obszarze działania Tauron Dystrybucji lub u innych OSD" - podsumowano.

Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta.

energetyka
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
Rafał
rok temu
Zbieżne rozwiązanie adoptujące infrastrukturę eco-eMobility z odnawialną energią, stacji ładowania, inteligentnego budynku i lokalnie balansujących się ośrodków na szersza skale robi ecoplanet24.com. Jako amator-majsterkowicz używam ich komponentów z powodzeniem.
Tylko fakt
rok temu
TAURON WIELE JA SLYSZAL ZLE O NICH WIELE ALE JESLI CHODZI O MNIE CZY MOICH NAJBLIZSZYCH ZNAJOMYCH TO NIC NIE MAM DO ZARZUTU A NIC TYLKO CO LUDZE MOWIA I PISALI NA INTERNETACH TO WE MNIE ZAOSTRZYLO POGLADY TYLKO PRAWDE PISZE