Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Tomasz Hońdo
|

Czegoś takiego na rynku jeszcze nie było. Rekordowa reakcja

25
Podziel się:

Polski rynek akcji rekordowo pozytywnie zareagował na zdobycie sejmowej większości przez opozycję (nigdy wcześniej nie było tak pokaźnej zwyżki notowań bezpośrednio po wyborach parlamentarnych w naszym kraju). To temat sam w sobie, ale jednocześnie też fragment szerszego zjawiska, rozgrywającego się już od miesięcy.

Czegoś takiego na rynku jeszcze nie było. Rekordowa reakcja
Na polskim rynku stało się coś niespotykanego - uważa Tomasz Hońdo (East News, Pawel Wodzynski)

Jeszcze rok temu polskie akcje należały do najsłabszych na świecie pod względem 12-miesięcznych stóp zwrotu. Od tego czasu ten obraz sytuacji uległ jednak odwróceniu o przysłowiowe 180 stopni.

"Przecierałem oczy ze zdumienia"

Aktualizując nasz globalny ranking stóp zwrotu w pierwszych dniach po wyborach, przecierałem oczy ze zdumienia – rodzime akcje, a konkretnie te z rozpoznawalnego za granicą indeksu MSCI Poland (gromadzącego największe spółki), znalazły się na… najwyższej pozycji w skali całego świata (wśród wszystkich krajowych indeksów MSCI z rynków rozwiniętych i wschodzących – a jest ich obecnie prawie 50).

Tutaj należy się kilka słów wyjaśnienia. Indeksy MSCI standardowo wyrażone są w dolarze, więc nasz ranking pokazuje wyniki z punktu widzenia amerykańskiego (czy też globalnego) inwestora. To z kolei oznacza, że na spektakularną stopę zwrotu z MSCI Poland, sięgającą w chwili pisania tego artykułu 72 proc. rok do roku, składa się zarówno nominalna (wyrażona w PLN) zwyżka notowań polskich akcji, jak i umocnienie naszej waluty względem dolara w tym czasie.

Powyborcza euforia bez wątpienia przyczyniła się do sięgnięcia przez polską giełdę po zaszczytne pierwsze miejsce, ale zwróćmy uwagę, że w ścisłej czołówce znalazły się też inne kraje z naszego regionu – Węgry i Czechy (trochę dalej też Austria). Widać więc, że przez rok nastawienie inwestorów ociepliło się nie tylko względem naszego kraju, ale też całego regionu, co można wiązać ze stopniowym ochłonięciem rynków po szoku, jakim była inwazja Rosji na Ukrainę i skok cen surowców energetycznych.

Co dalej? Utrzymać się na czołowej pozycji naszego rankingu stóp zwrotu może być bardzo trudno, ale czy wszystko, co dobre, polskie akcje mają już za sobą? Chyba nie, bo wyceny spółek na GPW są ciągle dużo niższe od średniej, np. na rynkach wschodzących (pisałem o tym w poprzednim artykule). Dzień po wyborach bank inwestycyjny Morgan Stanley zwiększył rekomendowane "przeważenie" polskich akcji w modelowym portfelu – to kolejny sygnał, że nasz rynek ma szansę trwale awansować, jeśli chodzi o sposób postrzegania przez globalny kapitał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Tomasz Hondo
KOMENTARZE
(25)
daaam
miesiąc temu
"To z kolei oznacza, że na spektakularną stopę zwrotu z MSCI Poland, sięgającą w chwili pisania tego artykułu 72 proc. rok do roku, składa się zarówno nominalna (wyrażona w PLN) zwyżka notowań polskich akcji, jak i umocnienie naszej waluty względem dolara w tym czasie." To dlaczego sugerujecie ze to rynek tak zareagował po wyborach? Dlaczego ten artykuł wprowadza w błąd. Proszę podać wykres na 2 miesiące przed wyborami wtedy możemy poróbnać. Druga sprawa. czy to dobrze że takie molochy w tym 40 % banków się cieszy? Przecież cieszenie się banków, to płacz zwykłych ludzi, z czego oni zareagowali tak pozytywnie? bo wiedzą ze juz nie bedzie wakacji kredytowych albo je skrócą o połowe? hehehe dobre sobie
Quakrus
miesiąc temu
Fundusz quercus zrujnował moje finanse a pan Hondo który w nim nagania przeciera oczy ze zdumienia. Szkoda że nie przeciera ich bardziej patrząc jak fundusz funduje swoim klientom krach na powierzonych im pieniądzach. Z daleka od tej piramidy kochani bo popłynięcie ze swoimi pieniędzmi do morza albo nawet dalej.
inwest buddy
miesiąc temu
co do Orlenu i projektu Olefiny III koszt ponad 25 mld zł ukonczenie planowane na 2027 rok podniesie wydajności po stronie wsadów do petrochemii np do produkcji poliestyrenu ALE ten sam polistyren jest wycofywany ze względu na rewolucję w opakowaniach w stronę biodegradowalnych ,kiedy podpisywano kontrakt pierwsze półrocze 2020 roku? ropa naftowa była sprzedawana po cenach od 44 dolarów za baryłkę obecnie 88 dolarów czyli wzrost o 100% pytanie czy ten projekt biorąc pod uwagę rosnace ceny surowca bedzie rentowny w terminie oddania do eksploatacji w roku 2027? wątpliwe bo kto wie ile wtedy będzie kosztowała baryłka ropy n.? 50 czy 150 dolarów za baryłke? reasumując decyzja o rozbudowie była ryzykowna być może oparta na błędnych przesłankach i prognozach i co teraz? no budują ale czy to ma sens? czy w roku 2027 ktoś będzie pamiętał pana DO? i to kto zasiadał w radzie nadzorczej Orlenu?
inwest buddy
miesiąc temu
oj pan H. więcej pokory .. i prosze nie mącić w głowach inwestorom to ze giełda indeksy rosną to skutek napływu kapitału spekulacyjnego który dziś jest a jutro znika jak oni działają? obserwuj wig20 dzisiejsze podbicia kursów o prawie 2% no fajnie ale obroty niskie kontrakty na maksimach aż uaktywnia się podaż i nagle trend się odwraca pozycje na kontraktach zajęte a rynek sięcofa tzw drobnica w szoku przecież było tak dobrze a tu zjazd w dół? no właśnie to czysta spekulacja i podjudzanie kup kup kup!!! a my na tobie zarobimy ..bo wiemy jak
Sygnalista
miesiąc temu
Trzymajcie się z daleka od piramidy finansowej querkus tfi dla której nagrania pan Hondo bo zarobicie same straty. Wiem to z autopsji.
...
Następna strona