Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
energetyka
01.10.2019 10:57

Transformacja energetyczna. Tchórzewski: Polska potrzebuje 700-900 mld euro

Koszty transformacji są zbyt wysokie, by Polska mogła je w tej chwili ponieść - poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Minister energii Krzysztof Tchórzewski.

- Bez dodatkowej pomocy ze strony Unii Europejskiej nie jest możliwe podniesienie celów zawartych w Krajowym planie na rzecz energii i klimatu - przyznał minister energii Krzysztof Tchórzewski.

- To nie jest jeszcze dokładnie policzone. W naszym sektorze sumaryczne koszty transformacji rozłożone na lata to w okolicach 300 mld zł do 400 mld zł, natomiast cała gospodarka to 700-900 mld euro. To wszystko gdybania. Jeśli ktoś mówi, że jesteśmy w stanie iść w kierunku gospodarki zeroemisyjnej do 2050 r. to ja to traktuję jako marzenie - powiedział Tchórzewski dziennikarzom w kuluarach XVI Kongresu Nowego Przemysłu.

Aktywiści Greenpeace wyświetlają twarz Mateusza Morawieckiego na kominie elektrowni w Bełchatowie.
Greenpeace wyświetla twarz Mateusza Morawieckiego na elektrowni w Bełchatowie. Ekolodzy mają krótki komentarz

Podkreślił, że Polska ma czas do końca grudnia na zatwierdzenie Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu i może swoje argumenty przedstawiać. Minister nie widzi możliwości podniesienia celu 21proc. energii ze źródeł odnawialnych w 2030 r. bez dodatkowego wsparcia finansowego.

- Na posiedzeniu ministrów energii we wtorek zdecydowanie powiedziałem, że nie [podniesiemy celów]. Przy takim systemie wsparcia, jaki otrzymujemy, robimy to, na co nas stać - wskazał Tchórzewski.

Zobacz też deklarację premiera w sprawie polskiego węgla:

Jego zdaniem, każdy punkt procentowy celu to duże koszty. Polski i innych krajów regionu nie stać obecnie na przyspieszenie procesu transformacji.

Zapytany o potencjalne dopłaty z funduszy unijnych do budowy nowoczesnej infrastruktury energetycznej, podobne jak do infrastruktury drogowej, minister wskazał, ze Polska byłaby nimi zainteresowana, "ale to się wiąże ze składkami, a nie każdy chce się dzielić".

Mateusz Morawiecki uroczyście otworzył pierwszą od 25 lat nową kopalnię węgla.
Wczoraj ekologia, dziś węgiel. Premier otwiera nową kopalnię w Jastrzębiu-Zdroju

Wyjaśnił, że toczy się dyskusja w tej kwestii, ale kuluarowa.

- Nie mamy na stole na razie dyskusji o podwyższeniu dopłat, mamy na stole dyskusję o obniżeniu w związku z procesem wyjścia Wielkiej Brytanii - dodał Tchórzewski.

Podczas otwarcia kongresu minister mówił, że społeczeństwo w Polsce jest za transformacją energetyki, jednak nie jest skłonne ponosić kosztów w postaci znacząco wyższych rachunków za energię elektryczną.

"Kraje realizujące politykę klimatyczną to kraje bogatsze. Aspirujemy do tej grupy krajów i ostatnie lata pokazują, że możemy w tym kierunku isć. To musi być praca ewolucyjna" - mówił.

Dodał, że 5 mld euro alokowane na pomoc w transformacji terenów pogórniczych nie zaspokaja potrzeb Polski.

- My sami wydajemy ok 1,5 mld zł rocznie na transformację terenów pogórniczych - powiedział.

Ministerstwo Energii złożyło do Komisji Europejskiej projekt Krajowego planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030. Projekt przewiduje m.in. redukcję emisji gazów cieplarnianych w sektorach nieobjętych systemem ETS o 7 proc. do 2030 r. i osiągnięcie 21 porc. udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w finalnym zużyciu energii brutto do 2030 r. Po opublikowaniu uwag KE trwają konsultacje w tej sprawie. Ostateczna wersja planu powinna zostać złożona do końca 2019 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: energetyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-10-2019

liczykrupatrza wstrzymać 500setki rydzykowi zabrać trochę .... zrezygnować z tego co się należy i jakoś uzbieramy ............ale prościej bedzie … Czytaj całość

01-10-2019

wergW Niemczech przeznaczyli na restrukturyzacje przemyslu weglowego czyli zamkniecie wszystkich kopaln wegla brunatnego(bo weglowego juz nie ma) okolo 40 … Czytaj całość

01-10-2019

silny niemiecki japończyk USAKapitalizm jest tak samo beznadziejny jak i socjalizm!

Rozwiń komentarze (22)