Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ANA
|

Ugody z frankowiczami. Prezes ING: Jesteśmy gotowi

14
Podziel się

ING Bank Śląski jest już gotowy do zawierania ugód z klientami posiadającymi kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich, poinformował prezes Brunon Bartkiewicz. Chodzi o ugody według propozycji przedstawionej przez przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego.

Ugody z frankowiczami. Prezes ING: Jesteśmy gotowi
Ugody z frankowiczami. ING Bank Śląski jest już gotowy do zawierania ugód z frankowiczami zgodnie z propozycją KNF. (Adobe Stock)
bDZpqWet

- Bank jest przygotowany na dokonanie ugód według wariantu zaprezentowanego przez przewodniczącego UKNF - powiedział Bartkiewicz.

Dodał, że ING Bank Śląski utworzył odpowiednie rezerwy na koszty ryzyka prawnego oraz dokonał odpowiednich zabiegów dotyczących pozycji walutowych. Podkreślił też, że bank dokonał zapisów już w 2021 roku tak, aby nie obciążały one bilansów lat kolejnych. 

Rynek czeka obecnie na rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego oraz kolejne orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Termin posiedzenia SN został przesunięty na 11 maja z 13 kwietnia.

bDZpqWev
Zobacz także: Mieszkania drożeją, mimo pandemii. O co chodzi? Ekspert wyjaśnia

Prezes ING podkreślił jednak, że jest kilka znaków zapytania i nie wiadomo jeszcze, jak będą wyglądały umowy z klientami.

Przypomnijmy, że masowe unieważnienie kredytów frankowych mogłoby kosztować banki nawet 234 mld zł. Najniższy szacowany koszt dla banków (34,5 mld zł) związany jest z wariantem zaproponowanym w grudniu przez przewodniczącego KNF, polegającym na zawarciu ugód z klientami.

bDZpqWeB

Według propozycji przewodniczącego KNF Jacka Jastrzębskiego, banki powinny zacząć proponować frankowiczom ugody, ale bez faworyzowania ich względem klientów, którzy mają kredyt hipoteczny w polskiej walucie. Punktem wyjścia ma być kredyt złotowy oprocentowany według stawki WIBOR powiększonej o marżę stosowaną dla kredytów złotowych w czasie, w którym udzielony został kredyt we frankach.

W tym roku ING Bank Śląski podzieli się zyskiem i nie wypłaci dywidendy. W czwartek akcjonariusze banku zdecydowali o niewypłacaniu dywidendy z zysku netto wypracowanego w 2020 roku i przeznaczeniu kwoty 674 mln zł na kapitał rezerwowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDZpqWeW
gospodarka
giełda
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(14)
a55
4 tyg. temu
Oddać to co zostało pozyczone
Domiino
4 tyg. temu
Nie oszukujmy się żadna ugoda przygotowana przez BANK nie jest korzystna. Przez te wszystkie lata zarabiali miliardy na kredytach frankowych a teraz lament? Pewnie trafią jakiś naiwniaków ale trzeba bardzo ale to bardzo ostrożnie podchodzić do tych propozycji z zimną głową i najlepiej mieć kogoś kto przeanalizuje ofertę. Drugi raz bank nie nabierze na kredyt.
mario
4 tyg. temu
Strach przed przegranymi w sądach robi swoje , niezgodne z prawem toksyczne kredyty pseudofrankowe odbijają się czkawką oszustom, pora na zakończenie tego przekrętu stulecia.
bDZpqWeX
JAR
4 tyg. temu
A KIEDY UGODY ZE ZŁOTÓWKOWYMI KLIENTAMI.DALEJ PŁACIMY DUŻO WIĘCEJ NIŻ FRANKOWICZE WIĘC JAK TO JEST???????????
Przemek
4 tyg. temu
nto nie są dobre wujki, najwyraźniej doszli do wniosku, że więcej zarobią na nadchodzącym nieuchronnie skoku wiboru