Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
PRC
|

Frankowicze kosztowni dla banków. KNF szacuje cenę ugód z klientami

59
Podziel się

Nawet 234 mld zł może kosztować banki masowe unieważnienie kredytów frankowych. Sprawa waży się w sądzie. Najniższy szacowany koszt dla banków to 34,5 mld zł. Związany jest z wariantem zaproponowanym w grudniu przez przewodniczącego KNF, polegającym na zawarciu ugód z klientami.

Frankowicze kosztowni dla banków. KNF szacuje cenę ugód z klientami
(Unsplash.com, Uwe Conrad)
bDRRXdVh

Ile będzie kosztować system bankowy rozwiązanie konfliktu z frankowiczami? UKNF oszacował potencjalne skutki zmian. Jednak Sąd Najwyższy jak dotąd nie zwrócił się z wnioskiem do NBP i KNF o takie analizy.

Dlatego KNF upublicznił część danych. Wariant najbardziej kosztowny dla banków to 234 mld zł - podał KNF. Dotyczy sytuacji, w której doszłoby do unieważnienia kredytu. Banki zwracałyby wówczas pobrane raty, zaś klienci nie zwracaliby kapitału.

Z kolei najniższy szacowany koszt dla banków KNF wylicza na 34,5 mld zł. Związany jest z wariantem zaproponowanym w grudniu ub. r. przez Przewodniczącego KNF, polegającym na zawarciu ugód z klientami, w ramach których mieszkaniowy kredyt walutowy od daty jego uruchomienia zostałby rozliczony tak, jak kredyt złotowy.

bDRRXdVj

Aleksander Stępkowski, rzecznik SN wyjaśnia dlaczego wcześniej nie proszono KNF o te wyliczenia. Jak podkreślił na łamach "Rz", na mocy prawy Sąd Najwyższy ma jedynie możliwość zasięgnięcia opinii prokuratora generalnego w tej sprawie i takie pismo wystosował.

Zobacz także: Frankowicze wygrywają w sądach. Banki się odwijają, składają swoje pozwy

Ani KNF ani NBP sam z siebie też nie przesłał takich analiz. Dlaczego? Jak wyjaśnia "Rz", w obawie przed insynuacjami, że próbuje się wpływać na niezawisły sąd.

bDRRXdVp

Tymczasem do 25 marca ma przedstawić kształt ugód z frankowiczami. Mają się one znaleźć w kompleksowej uchwale Izby Cywilnej.

Banki się spieszą i coraz częściej oferują frankowiczom ugody w sprawie kredytów walutowych, pisaliśmy już o tym na łamach money.pl.

Według Rzecznika Finansowego, dr. hab. Mariusza Jerzego Goleckiego klienci banków powinni zaczekać z jej podpisaniem do wyroku SN.

bDRRXdVq

Dopiero w jego świetle powinni ocenić konkretne propozycje ugodowe składane przez banki. Zdaniem dr. Goleckiego, pozwoli im to na dokładniejsze oszacowanie skutków finansowych i podjęcie świadomej decyzji.

Skutkami martwią się także banki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDRRXdVK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(59)
Mira
miesiąc temu
No i wychodzi na jakie kwoty okradano Polskie Społeczeństwo ! banksterka do Więzienia !
nnn
miesiąc temu
34,5 mld zł - czyli o tyle banki zawyżyły raty kredytów. Teraz gdy chcemy poprawnego przeliczenia - bo żadnych CHF tam nie było- nagle tez zjedzone przez tłuste koty zyski stają się stratami
Stan
miesiąc temu
Klasyczny nacisk banksterów na wyroki SN.
bDRRXdVL
lucer
miesiąc temu
naprawdę? jakie te banki są biedne......
Fan
miesiąc temu
trzy lata wstecz ZBP szacował psudo straty banków na ok. max. 60 mld. KNF mnoży razy cztery. Za dwa lata straty banków będą ok. 1 biliona. A może się mylę?
...
Następna strona