Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UOKiK: Brak konkurencji, stawki przetwarz. odpadów podniosły ceny odbioru śmieci

1
Podziel się:

Warszawa, 28.08.2019 (ISBnews) - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) uznał, że brak konkurencji, wyższe stawki za przetwarzanie i składowanie odpadów to główne przyczyny podwyżki cen za odbiór śmieci w ostatnich 2 latach, wynika z "Raportu z badania rynku usług związanych z gospodarowaniem odpadami komunalnymi w gminach miejskich w latach 2014-2019", opublikowanego przez Urząd.

UOKiK: Brak konkurencji, stawki przetwarz. odpadów podniosły ceny odbioru śmieci

"Badanie urzędu pokazało, że wzrost opłat płaconych przez mieszkańców za odbiór śmieci rozpoczął się w 2017 r, a potem z roku na rok był coraz większy. W latach 2018-2019 ponad 60% gmin podniosło lub planuje zwiększyć ceny. Skala podwyżek różni się w zależności od regionu Polski. Największe dotyczą woj. mazowieckiego, gdzie w jednej z gmin stawki wzrosły blisko trzykrotnie" - powiedział prezes UOKiK Marek Niechciał, cytowany w komunikacie.

Duże podwyżki miały miejsce także w niektórych gminach w woj. podkarpackim i podlaskim, kujawsko-pomorskim, śląskim i warmińsko-mazurskim, najniższe były w woj. opolskim, gdzie wystąpił 25-proc. wzrost.

"Patrząc na konkretne kwoty, najwięcej płacą lub będą musieli zapłacić mieszkańcy woj. mazowieckiego w gminach: Józefów, Marki i Otwock (32 zł za odpady segregowane i 65 lub 63 za niesegregowane). Najniższe stawki są w Białymstoku (5 i 11 zł) oraz Stalowej Woli (6 i 12 zł)" - czytamy dalej.

W skali całego kraju jako najczęstszą przyczynę podwyżek gminy podawały wyższą cenę zwycięzcy przetargu na odbiór odpadów, co ma związek ze zmianami prawnymi, które weszły w życie w 2012 r.

"Z roku na rok maleje liczba podmiotów, które biorą udział w przetargach. W ciągu ostatnich dwóch lat w ponad połowie gmin miejskich o zamówienie ubiegał się tylko jeden przedsiębiorca. Jednocześnie widać, że tam gdzie o kontrakt z gminą walczy większa liczba firm mieszkańcy płacą taniej za odbiór śmieci. Na marginesie można zauważyć, że w 2011 r., przed zmianami, tylko w 8% tych gmin usługi świadczył jeden podmiot" - powiedział Niechciał.

Kolejną przyczyną podwyżek cen jest był wzrost kosztów zagospodarowania odpadami.

"Zdaniem Urzędu, niezależnie od badania i odpowiedzi gmin należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden czynnik - wzrost cen gospodarowania odpadami w całej Europie wynika z zakazu importu odpadów wprowadzonego przez Chiny, które wcześniej były największym światowym odbiorcą odpadów z papieru i plastiku" - czytamy dalej.

Raport wykazał, że 5% gmin jako przyczynę wzrostu cen podało nieuczciwe praktyki przedsiębiorców.

Za stosowanie niedozwolonych postanowień UOKiK nałożył na spółkę 3Dom karę - w sumie 157 506 zł. Deweloper musi też wysłać listy polecone do wszystkich klientów. Ma w nich poinformować, że zakwestionowane klauzule są bezskuteczne.

"Niemniej jednak UOKiK na bieżąco monitoruje rynek gospodarki odpadami pod kątem nadużywania pozycji dominującej lub niedozwolonych porozumień, np. zmów przetargowych. Obecnie prowadzi sześć postępowań wyjaśniających" - czytamy dalej.

Urząd zbadał sytuację we wszystkich 302 gminach miejskich w Polsce. Badanie miejskich gmin nie kończy analizy rynku odpadów prowadzonej przez UOKiK. Drugim etapem badania jest sprawdzenie RIPOK-ów.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Eko
5 lata temu
Kilka lat temu duże firmy zjechały z cenami tak, że wykończyły małe lokalne. Wiedziały, że odbiją to sobie w późniejszym czasie. Związki międzygminne komunalne może by pomogły na tą sytuację.