Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Upadek banku. Wpłynie na polski rynek? Ważny sygnał z GPW

133
Podziel się:

- Nie widzimy bezpośredniego wpływu upadku Silicon Valley Bank i zagrożenia upadłości Credit Suisse na nasz system bankowy – oceniła Izabela Olszewska z zarządu GPW. Dodała jednak, że widać nerwowość i zmienność w zachowaniu inwestorów.

Upadek banku. Wpłynie na polski rynek? Ważny sygnał z GPW
Kryzys bankowy rozlewa się po świecie. Na GPW widać nerwowość inwestorów (East News, Zbyszek Kaczmarek/REPORTER)

Izabela Olszewska z zarządu Giełdy Papierów Wartościowych zaznaczyła, że pewne zachowania inwestorów mogą przenosić się na polski rynek z rynków zagranicznych.

- Rzeczywiście, giełdy to jest system naczyń połączonych, gdzie dużą rolę odgrywa też ten sentyment, więc inwestorzy mając takie informacje, patrząc co się dzieje na przykład na rynku amerykańskim, również przenoszą swoje zachowania także na inne rynki. Obserwowaliśmy więc pewną nerwowość, większą zmienność - stwierdziła.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Uwaga na fałszywe strony banków. Ekspert o trikach cyberprzestępców

W ocenie Olszewskiej, obecne informacje funkcjonujące w domenie publicznej, dotyczące planów związanych z przyszłością Credit Suisse, są przedstawiane w sposób jasny i precyzyjny.

- Jestem dobrej myśli, jeżeli chodzi o sprawy naszej giełdy papierów wartościowych, to tutaj nie będzie się to odbijało szerokim echem – powiedziała.

Olszewska odniosła się również do sytuacji prywatnych inwestorów, którzy preferują giełdę amerykańską względem polskiej. Jak zauważyła, "dzisiejszy świat inwestycyjny czy giełdowy jest w pełni elektroniczny, także o wiele łatwiej jest inwestować na rynkach zagranicznych niż to było powiedzmy kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu".

Zaznaczyła jednocześnie, "że mamy na giełdzie warszawskiej bardzo wiele ciekawych spółek, mamy bardzo wiele ciekawych instrumentów i ten wybór oczywiście jest".

- Chciałam wspomnieć o nowym projekcie giełdy, który się nazywa Global Connect. Jest to rynek, który już funkcjonuje. Jest to rynek zagranicznych tak zwanych Blue Chipów, czyli największych i najbardziej płynnych spółek. Zaczęliśmy od pięciu spółek z rynku niemieckiego, ale nasze plany sięgają dużo dalej, także będziemy również mieli kolejne spółki z rynków europejskich - przekazała członek zarządu GPW.

- Myślimy o tym, żeby w jakimś tam etapie przyszłym pojawiły się również spółki z rynku amerykańskiego – dodała.

Strach przed kryzysem

Upadłość Silicon Valley Bank była największą zapaścią bankową w USA od kryzysu finansowego w 2008 r. wzbudziła obawy o możliwe rozprzestrzenienie się problemów na inne banki. W SVB swoje pieniądze lokowała duża część startupów, firm i funduszy inwestycyjnych z Doliny Krzemowej.

Perturbacje w światowym sektorze finansowym dodatkowo pogłębiło zagrożenie upadłością Credit Suisse, drugiego co do wielkości banku w Szwajcarii. Na jego przejęcie zdecydował się konkurent - UBS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
banki
kryzys
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(133)
taktak
2 miesiące temu
Od wieków prowadzona jest walka między semitami i germanami. USA, główny wykonawca ich zahamowała na długie lata germanów, przy okazji dokonali okradzenia ludzi na całym świecie na około 30-100 %.
Dobrze radzę
2 miesiące temu
Polacy !Wyplacajcie z banków pieniądze !
Apis
2 miesiące temu
Ale banki padają nie tak nagle i przez przypadek ,,,, proszę pamiętać że depozyty nie zostaną wypłacone, a kredyty przejmie inny bank ,,, i bedą się śmiać i dobrze się bawić ,,, plus premie kilku milionowe ,,, to układanka ,,,, a ludzie oddają dobrowolnie swoje pieniądze 💰 ,,, na marginesie ,,,, w państwowym funduszu gwarancyjnym jest ok 20 mld. Zł ,,, ile Polacy trzymają w bankach ??? 900 mld. Zł. Tzn .. trochę ponad 2% otrzyma swoje pieniądze ,,, lub każdy po 2% ,,,, najwięksi oszuści którzy działają w imię prawa ,,,
Europejczyk
2 miesiące temu
To ile banków jutro upadnie w UE
Zaskoczony
2 miesiące temu
Banki padają a artykuł wcześniejszy na super portalu wp informuje że od połowy roku wszystko będzie wracać do normy i będziemy żyć zacnie. To jak wreszcie jest i będzie???
...
Następna strona