Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

URE: Gospodarstwa domowe zapłacą ok. 9-10% więcej za energię el. wg nowych taryf

3
Podziel się:

Zmiany taryf dla sprzedaży i dystrybucji energii elektrycznej łącznie z opłatą mocową i innymi opłatami spowodują wzrost rachunków w gospodarstwach domowych o ok. 9-10%, podał Urząd Regulacji Energetyki (URE). Rachunki za gaz ziemny spadną o ok. 0,5-1,7%.

URE: Gospodarstwa domowe zapłacą ok. 9-10% więcej za energię el. wg nowych taryf

"Zmiany taryf na bieżący rok spowodują (łącznie dla sprzedaży i dystrybucji, a więc również z uwzględnieniem opłaty mocowej i innych opłat), że rachunki odbiorców w gospodarstwach domowych wzrosną od ok. 9% do ponad 10%, co przekłada się na kwotowy wzrost płatności o około 8 zł miesięcznie" - czytamy w komunikacie.

Na całkowity rachunek płacony przez odbiorców za energię elektryczną składają się: koszt sprzedaży energii oraz koszt jej dystrybucji (transportu). Prezes URE akceptuje taryfy zarówno dla sprzedaży (dotyczy to wyłącznie stawek dla odbiorców w gospodarstwach domowych korzystających z taryfy tzw. sprzedawcy z urzędu), jak i dystrybucji energii elektrycznej (dla wszystkich grup odbiorców). Taryfa za dystrybucję energii uwzględnia tzw. opłatę mocową, która obowiązuje od 1 stycznia br., zgodnie z przyjętą w 2017 r. ustawą o rynku mocy.

"Taryfy dystrybutorów zapewniają środki na realizację planowanych inwestycji. W tym roku po raz pierwszy uwzględniliśmy w taryfach zaliczkę na konto regulacyjne. To nowo wprowadzone rozwiązanie dedykowane dystrybutorom. Utrzymaliśmy także stopę wynagradzania z zaangażowanego kapitału na poziomie roku 2020. Zatwierdzając taryfy operatorom uwzględniliśmy również dodatkowe wynagrodzenia dla tych inwestycji, których realizacja wspiera politykę energetyczną Polski" - powiedział prezes URE Rafał Gawin, cytowany w komunikacie.

Na koszt korzystania przez największą część odbiorów z gazu ziemnego wpływają taryfy stosowane przez Polską Spółkę Gazownictwa (PSG) oraz PGNiG Obrót Detaliczny (PGNiG OD), spółki zależne Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

"Na skutek zmian w cennikach tych dwu przedsiębiorstw gazowych kompleksowe płatności (tj. łączny rachunek za gaz oraz jego dostawę) odbiorców w gospodarstwach domowych w 2021 roku po wprowadzeniu w życie tych taryf spadną od ok. 0,5 do ok 1,7%. Nominalnie oznacza to, że odbiorcy zużywający najmniejsze ilości gazu, korzystający z gazu głównie do przygotowywania posiłków (tzw. kuchenkowicze, grupa taryfowa W-1.1.), zapłacą średnio o ok. 10 gr mniej miesięcznie. Odpowiednio mniej zapłacą klienci, którzy zużywają stosunkowo duże ilości gazu, tj. np. do ogrzania domów. Tacy odbiorcy (grupa taryfowa W-3.6) zapłacą ponad 4 zł mniej miesięcznie" - czytamy dalej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
oprosze
3 lata temu
a,ja,mam 14% podwyzki,ale pewnie dlatego,że lodówki nie wyłączam,by oszczędzić;-)
aaa
3 lata temu
Puknij się w głowę. Pozdrawiam
Manipulacja
3 lata temu
Chyba kłamstwo bo przed wyborami politycy obiecywali że prąd nie podrożeje,wręcz potanieje to jak ma być drożej ? Dla firm podwyżki po około 50 % są już realizowane. Pozostaje pytanie ,kto kłamie PIS czy nośniki informacji ? W to pierwsze trudno uwierzyć bo wiemy że katolicy i to najlepsi nie kłamią , w to drugie również bo jak by mogły wszystkie nośniki informacji { z wyjątkiem TVP } kłamać i to na raz ? W takim razie wszystkie firmy sprzedające prąd kłamią i oszukują podnosząc ceny od 10 do 50 % . Gdzie policja i służby aby ich pozamykać ?