Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRO
|
aktualizacja

USA. Prezesi spółek giełdowych zarabiają coraz więcej. W 40 lat wzrost o 1167 proc.

6
Podziel się:

Prezesi największych spółek na świecie w 40 lat powiększyli swoje zarobki o średnio 1187 proc. W tym samym czasie pracownicy - o 14 proc. Obecnie pensja przeciętnego CEO w USA jest większa o 320 proc. niż przeciętny Amerykanin - wynika z raportu Economic Policy Institute (EPI).

USA. Prezesi spółek giełdowych zarabiają coraz więcej. W 40 lat wzrost o 1167 proc.
Jeff Bezos jest prezesem Amazona i najbogatszym człowiekiem na świecie. (Anadolu Agency via Getty Images, Anadolu Agency)
bEEHtQkB

Badacze amerykańskiego think-tanku EPI wzięli pod lupę 350 spółek notowanych na giełdzie. Z wyniku ich badania, które omawia "Gazeta Wyborcza" wynika, że CEO - czyli dyrektor generalny lub też szef zarządu - zarabia średnio 21,3 mln dolarów.

To wzrost pensji o 14 proc. (czyli o 2,6 mln dolarów) przy porównaniu średnich zarobków rok wcześniej. Mocniej do wyobraźni przemawia porównanie pensji CEO i zarobków przeciętnie wynagradzanego Amerykanina. Okazuje się, że szef spółki giełdowej zarabia 320 razy więcej od zwykłego pracownika.

"Wyborcza" przypomina, że jeszcze w 2018 roku stosunek średniej płacy CEO do wynagrodzenia przeciętnego Amerykanina był mniejszy i wynosił 293:1. Natomiast w 1989 roku - 61:1.

bEEHtQkD
Zobacz także: Zobacz: Podatek od smarftona. "Trzeba zapewnić twórcom dochody"

Czego jeszcze możemy się dowiedzieć z raportu? Tego, że w latach 1978-2019 wynagrodzenia CEO wzrosły o 1167 proc. (przy uwzględnieniu inflacji). Z kolei zarobki 0,1 proc. najlepiej zarabiających w USA - o 337 proc. W tym samym okresie przeciętnie wynagradzany pracownik zyskał 13,7 proc.

bEEHtQkJ

Autorzy wskazują na dwa czynniki, które mają wpływ na taki stan rzeczy. Po pierwsze na wynagrodzenia szefów spółek w ok. trzech czwartych składają się elementy dodatkowe.

Po drugie: CEO mogą sami modyfikować wysokość swoich pensji. Z tej możliwości bardzo chętnie korzystają.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEHtQle
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Bruno
rok temu
Nie ulega wątpliwości, ze logika systemu jest od podstaw zabójcza i jednoczesnie samobójcza. Jego koniec sie zbliża i tylko te panstwa gdzie zachowano silny sektor publiczny i planowana kontrola państwowa nad rynkiem i sektorem prywatnym maja szanse uniknąć wojny domowej i rewolucji.
Techfuture
rok temu
Dlatego wysyłają różne rzeczy w kosmos, niby internet w każde miejsce na świecie al e na prawdę wysyłają technologię która będzie kontrolować ludzi na wypadek jakby zaczęli się buntować.
Youhas
rok temu
I dlatego górale przestali być prezesami w USA.
bEEHtQlf
Coraz mnie dz...
rok temu
w czasie Rewolucji Rosyjskiej nie oszczędzono nawet burżujskich dzieci .
oldie
rok temu
320 procent wyzsza czy 320 razy wyzsza - przydalby sie wam jakis sredniorozgarniety maturzysta