Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Wezwanie na Asseco Poland. Giełda nie wierzy, że Cyfrowy Polsat na tym skorzysta

41
Podziel się

Po co Cyfrowemu Polsatowi Asseco Poland? Niby wyjaśnienia są, ale rynek wątpi, że spółce to coś da. Na razie zyskują akcjonariusze samego Asseco.

Zygmunt Solorz-Żak rozwija swoje imperium
Zygmunt Solorz-Żak rozwija swoje imperium (East News, Karol Makurat/REPORTER)
bDYyKYPp

Cyfrowy Polsat chce zapłacić 65 zł za jedną akcję największej polskiej firmy, produkującej oprogramowanie dla biznesu - podano w treści ogłoszonego wezwania. Ostatni raz po takim kursie akcje Asseco Poland kupowano na giełdzie w październiku 2009 roku. Akcjonariusze teoretycznie nie powinni mieć wątpliwości, czy na wezwanie odpowiadać.

Kurs Asseco natychmiast jednak skoczył w czwartek do poziomu 65,05 zł, czyli o 8,4 proc. w porównaniu z środą. Wartość całej spółki wzrosła o 419 mln zł. Potem akcje wzrosły do nawet 67,50 zł (+12,5 proc.), czyli 2,50 zł wyżej niż cena wezwania. To oznacza, że rynek uważa zaproponowaną cenę za zbyt niską.

Bardzo źle wiadomość przyjęli natomiast akcjonariusze Cyfrowego Polsatu. Kurs spadł o prawie 6 proc. nawet poniżej 27 zł. Ostatnio spółka zwiększała zyski i kurs akcji parł w górę, a tu tak negatywna reakcja.

bDYyKYPr
Zobacz także: Obejrzyj: Modernizacja Sądeckich Wodociągów

Cyfrowy Polsat w tym roku miał trzeci największy wzrost wartości rynkowej na warszawskiej giełdzie. Ale w przyszłym roku czeka go potężny wydatek na aukcji częstotliwości 5G szacowany na około miliard złotych. I to właśnie teraz, kiedy trzeba szykować pieniądze, przychodzi informacja o przejęciu firmy informatycznej.

Gdzie tu sens?

Za pakiet prawie 22 proc. akcji (18221 tys. sztuk) podmioty z grupy Zygmunta Solorza-Żaka zapłacą maksymalnie 1,18 mld zł. Taki pakiet akcji da wiodące miejsce w rozdrobnionym akcjonariacie spółki i właściwie kontrolę nad spółką. Pozostali najwięksi obecnie akcjonariusze mają: Aviva OFE - 15 proc., Adam Góral - 9,7 proc., OFE PZU - 5,2 proc. i NN OFE - 5 proc. Gdyby przyjąć, że wszyscy oprócz prezesa Adama Górala wezmą w wezwaniu udział, to łącznie ich udział w akcjonariacie zejdzie do około 25 proc.

bDYyKYPx

Giełda wydaje się nie wierzyć w sens tej inwestycji. Jak wynika z informacji prasowej, Cyfrowy Polsat chce iść w stronę technologii, a do tego potrzebuje nowoczesnych rozwiązań. Te produkować ma dla niego właśnie Asseco. Pytanie oczywiście, czy nie mógłby ich produkować bez angażowania kapitałowego Cyfrowego Polsatu? Po prostu na zlecenie.

- Dodatkowym impulsem dla Cyfrowego Polsatu do zaangażowania kapitałowego w Asseco Poland jest fakt, że branża IT jest silnikiem napędowym niemal wszystkich sektorów zarówno polskiej, jak i światowej gospodarki. Współpraca obydwu firm może być więc naturalnym krokiem w czasach rozwoju Gospodarki 4.0, której podstawą są IoT, big data czy chmura obliczeniowa oraz 5G - powiedział Mirosław Błaszczyk, prezes Cyfrowego Polsatu.

Korzyści z inwestycji są niepewne. Chyba że Solorz-Żak wierzy, że Asseco uda się powtórzyć - w odpowiedniej skali oczywiście - sukces Microsoftu oraz Amazona na chmurze obliczeniowej. A może wierzy w potencjał zysków dla sektora IT na rynku, który otworzy się po uruchomieniu 5G?

bDYyKYPy

Na razie pewne jest tylko to, że po dwóch latach wypłacania dywidendy przez Cyfrowy Polsat - łącznie 595 mln zł w latach 2018-2019 - w 2020 roku nie będzie można na nią liczyć, mimo że zyski poszły w pierwszych trzech kwartałach w górę o 7 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDYyKYPS
KOMENTARZE
(41)
Tomek
rok temu
Krauze i Asseco to już dawno nieaktualne człowieku
Tak
rok temu
Raczej trzeba by pytać, po co PiS-owi Asseco.
wesoła nowina
rok temu
Jeżeli z tego mariażu CP otworzy swoje usługi na "otwarty" internet to gratuluję inwestycji. Oferta kanałowa jaką proponuje CP w paśmie satelitarnym jest chyba najlepsza na rynku, gdyby tak uwolniono streaming każdemu kto zechce wykupić dekoder z usługa w CP a dostęp do światłowodu lub internetu o szybkości min 100mb/s ma u dowolnego dostawcy w tej sytuacji CP zyskałby mniej więcej 500000 klientów w pierwszym roku. Ja osobiście po 14latach zrezygnowałem z anteny i właśnie czekam na taką petardę o której wspomniałem. Dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności !
bDYyKYPT
Dasert
rok temu
Mnie zastanawia ze nawet stary człowiek jest chciwy i wiecznie mu mało. Może nie każdy ale solorz na pewno
Vi
rok temu
Orange kupił Blusoft, T-Mobile buduje u siebie silne IT, zwolnił ludzi aby zatrunić programistów, a Polkomtel (i cała grupa Cyfrowego Polsatu) zamierza to samo robić tyle że z Asseco. Telecomy ze swoją ciężka architekturą zostają z tyłu bo w ich miejse wchodza lekkie informatyczne usługi mobilme. Komunikatory wypierają cieżkie telco. Albo te firmy wejdą mocna w informatykę albo staną się tylko rurą do przesyłania danych. Poza tym Asseco za chwilę wejdzie do Polkomtela aby sprzątać syf, który został po Huawei.
...
Następna strona