Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

17 października GPW rozpocznie notowanie opcji na akcje

0
Podziel się:

Warszawska giełda 17 października rozpocznie notowanie opcji na akcje pięciu najbardziej płynnych spółek. Początkowo notowane będą opcje na akcje PKN Orlen, Telekomunikacji, KGHM, Prokomu i Pekao - poinformował w środę Marcin Wójcicki z działu notowań i rozwoju rynku GPW.

Handel opcjami odbywać się będzie w systemie notowań ciągłych od godz. 9.00 do 16.30. Inwestorzy będą mogli wykorzystywać wszystkie dostępne rodzaje zleceń, oprócz zleceń po każdej cenie, po cenie rynkowej oraz po cenie rynkowej na otwarcie.

Notowane będą opcje kupna i sprzedaży o europejskim stylu wykonania, rozliczane pieniężnie. Pojedyncza opcja opiewać będzie na liczbę akcji zależną od spółki. W przypadku walorów Pekao i Prokomu jedna opcja opiewać będzie na 100 akcji, natomiast w przypadku KGHM, PKN, i Telekomunikacji - na 500 akcji.

Zawsze dostępne będą dwie serie opcji z marcowego cyklu kwartalnego. Jedna seria pozostaje w obrocie przez sześć miesięcy i wygasa w trzeci piątek miesiąca wykonania.

Na nowy termin wygaśnięcia giełda wprowadzać będzie cztery serie opcji kupna oraz cztery serie opcji sprzedaży. Wśród nich będą dwie serie "out of the money", jedna seria "in the money" i jedna seria opcji "out of the money".

Po zmianach kursu akcji, dodatkowe kursy wykonania opcji wprowadzane będą w taki sposób, aby kolejnego dnia notowania dostępna była co najmniej jedna seria opcji "in the money" oraz dwie serie "out of the money".

Docelowo giełda rozważa wprowadzenie do obrotu opcji na akcje kolejnych spółek.

giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)