Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

1,3 miliarda złotych przychodów PKN Orlen

0
Podziel się:

PKN Orlen szacuje, że wynik operacyjny za I kw. 2011 r. wyniósł ok. 1,3 mld zł.

1,3 miliarda złotych przychodów PKN Orlen
(orlen.pl)

*PKN Orlen szacuje, że wynik operacyjny za I kw. 2011 r. wyniósł ok. 1,3 mld zł, a wpływ czynników makroekonomicznych obejmujących: marżę rafineryjną i petrochemiczną, dyferencjał URAL/Brent oraz zmiany kursów walut obcych był w I kwartale 2011 roku neutralny w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, podała spółka. *

Istotnego wpływu na wyniki nie miało też saldo z działalności finansowej.

_ - Łączny wpływ czynników makroekonomicznych obejmujących: marżę rafineryjną i petrochemiczną,dyferencjał URAL/Brent oraz zmiany kursów PLN względem walut obcych był w I kwartale 2011 roku neutralny w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Celem minimalizacji efektów postojów instalacji konwersyjnych w 1 kwartale 2011 roku PKN Orlen zwiększył udział rop o niskiej zawartości siarki w całkowitym przerobie oraz w zapasie operacyjnym. Jednocześnie zmniejszony został poziom zapasów operacyjnych ropy REBCO, wg metody LIFO zakupionej w poprzednich latach przy niższych cenach surowca, co miało pozytywny wpływ na rachunek wyników omawianego okresu. Łączny, dodatni wpływ opisanej powyżej rotacji zapasów oraz efektu rosnących wolumenów sprzedaży szacowany jest na około 0,3 mld zł (r/r) _ – czytamy w komunikacie.

Spółka podała, że w wyniku rosnących cen ropy naftowej, szacowany efekt LIFO zwiększający wynik operacyjny będzie o około 0,5 mld zł wyższy (r/r) i wyniesie w I kwartale 2011 roku około 0,9 mld zł. „W rezultacie szacowany zysk operacyjny PKN Orlen za I kwartał 2011 roku wyniesie około 1,3 mld zł" – czytamy dalej.

Orlen podał też, że dodatni efekt netto przeszacowania kredytów w I kwartale 2011 roku szacowany jest na około 170 mln zł, z czego około 220 mln zł dotyczy kredytów w USD powiązanych z inwestycją w Orlen Lietuva oraz kredytów jednostek zagranicznych i zostało ujęte w kapitałach własnych. Pozostała kwota w wysokości około (-) 50 mln zł dotycząca głównie ujemnych różnic kursowych od kredytów w EUR została ujęta w rachunku wyników.

- _ Po uwzględnieniu dodatnich różnic kursowych netto od pozostałych pozycji w walutach obcych i zmian wyceny instrumentów finansowych w kwocie około 90 mln PLN oraz kosztów odsetkowych netto w wysokości około (-) 70 mln zł, saldo z działalności finansowej w 1 kwartale 2011 roku nie będzie miało istotnego wpływu na wyniki _ – głosi komunikat.

Spółka PKN Orlen miała narastająco w I-IV kw. 2010 roku 2.371,36 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 1.308,52 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach odpowiednio 83.547,43 mln zł wobec 67.927,99 mln zł.

| |
| --- |

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)