Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Abramowicz z PiS: Rząd będzie odwoływał się od decyzji KE ws. podatku od handlu

0
Podziel się:
Abramowicz z PiS: Rząd będzie odwoływał się od decyzji KE ws. podatku od handlu

Rząd będzie odwoływał się od decyzji Komisji Europejskiej, która zakwestionowała ustawę o podatku od sprzedaży detalicznej, wynika z wypowiedzi przewodniczącego parlamentarnego zespołu na rzecz wspierania patriotyzmu ekonomicznego Adama Abramowicza z Prawa i Sprawiedliwości (PiS).

"Myślę, że rząd będzie się odwoływał od tej decyzji KE. Są tylko jednak ogólne zastrzeżenia Komisji i nie ma na razie uzasadnienia" - powiedział Abramowicz podczas spotkania parlamentarnego zespołu.

Dodał, że padła propozycja, aby wrócić do wcześniejszego pomysłu, by podatek ten obowiązywał od powierzchni handlowej, albo rozpatrzyć podatek liniowy z dużą kwotą wolną od podatku. "Dzisiejsze konsultacje prowadzimy jako awaryjne, aby wypracować jakaś alternatywę, którą można by było wdrożyć" - dodał poseł.

Przedstawiciele organizacji handlowych wypowiadali się negatywnie odnośnie pomysłu wprowadzenia podatku opartego o kryterium powierzchni, jak i podatku liniowego. Niektórzy zwracali uwagę, że na początku roku szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk deklarował odejście od podatku handlowego opartego właśnie o kryterium powierzchni.

"Oceniamy negatywnie pomysł dotyczący podatku opartego o powierzchnie i podzielamy opinie innych organizacji w tej sprawie. Jeżeli chodzi o podatek liniowy z dużą kwotą wolną od podatku to będzie on zakwestionowany przez KE. Jeżeli byłby ten podatek bez kwoty wolnej, to uderzy on we wszystkich, a szczególnie w małe i średnie podmioty" - powiedziała Magdalena Osińska z Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Radosław Knap z Polskiej Rady Centrów Handlowych zwrócił uwagę, że już na wcześniejszym etapie Rada ostrzegała przed uchwaleniem takiej ustawy, która będzie potem kwestionowana przez KE i nadal jest przeciwna wprowadzeniu podatku od handlu.

We wrześniu Komisja Europejska wszczęła szczegółowe postępowanie wyjaśniające w sprawie polskiego podatku od sprzedaży detalicznej. Jak informowała, jej obawy wzbudzają progresywne stawki oparte na wielkości przychodów, co przedsiębiorstwom o niskich przychodach da selektywną przewagę nad ich konkurentami, z naruszeniem unijnych zasad pomocy państwa.

Ówczesny minister finansów Paweł Szałamacha poinformował, że podatek od sprzedaży detalicznej zostaje zawieszony i zapowiedział, że nowa ustawa dotycząca opodatkowania handlu wielkopowierzchniowego według nowej formuły wejdzie w życie w styczniu 2017 r.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)