Notowania

akcje
16-11-2018 (15:02)

Pogrom banków na giełdzie. Straty sięgają kilkunastu procent

Jeśli mierzyć zaufanie do nadzoru finansowego w Polsce notowaniami akcji banków, to mamy do czynienia z załamaniem. Z kont inwestorów w kilka godzin wyparowały miliardy złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Michal Dyjuk/REPORTER)
Zrobiło się czerwono na warszawskiej giełdzie.

Od kilku dni uwaga inwestorów w Polsce skupiona jest na aferze KNF. Eksperci wskazują, że cała sytuacja mocno nadwyrężyła zaufanie do nadzorcy rynku finansowego. Widać to bardzo wyraźnie po piątkowych notowaniach giełdowych.

Ceny akcji największych banków mocno lecą w dół. Indeks WIG-Banki, odzwierciedlający średnią dla sektora, traci blisko 5 proc. Takiego pogromu w tym roku jeszcze nie było. Co więcej, ostatni raz banki tak mocno traciły pod koniec stycznia 2017 roku.

Ekspert o pogarszającej się sytuacji Idea Banku i Getina. "Mają trochę pecha"

Oczywiście najwięcej obrywają banki należące do Leszka Czarneckiego. Getin Noble Bank traci blisko 18 proc. Około 16 proc. pod kreską jest Idea Bank. Akcje pierwszego z nich są na historycznych minimach. Jedna sztuka chodzi po zaledwie 33 grosze, co daje wycenę całego banku na poziomie 330 mln zł. Wartość Idea Banku odpowiada połowie tej kwoty.

Sytuacja Getina mogłaby być jeszcze gorsza, ale w pewnym momencie giełda zdecydowała o wstrzymaniu handlu akcjami. Wahania jego kursu były zbyt wysokie. Po godzinie 14:00, gdyby zdecydowano o wznowieniu obrotu nimi, straty sięgałyby 25 proc.

Obserwuj bieżące zmiany notowań akcji Getina i Idea Banku

Niepokój rozlewa się znacznie szerzej, poza krąg banków Leszka Czarneckiego. Ponad 6 proc. w dół lecą notowania PKO BP i Alior Banku. Blisko 5 proc. na minusie są też Pekao i Bank Millennium.

W ich przypadku spadek kapitalizacji jest znacznie większy niż w Getinie czy Idei, bo są wielokrotnie więcej warte. Ponad 3 mld zł wyparowało z kont posiadaczy akcji PKO BP. Kolejne 2,5 mld zł dokłada Pekao. Po około 500 mln zł spada kapitalizacja Aliora i Millennium.

Obserwuj bieżące zmiany notowań akcji

Względnie najmniej obrywa Santander, ING i Handlowy, które tracą do 3 proc. Są też dwie "zielone wyspy". Minimalnie nad kreską utrzymują się mBank i BOŚ.

Trzeba też przyznać, że cała warszawska giełda ma się w piątek nienajlepiej. Indeks WIG20, grupujący najważniejsze spółki, jest 2 proc. na minusie. Wśród nich uwagę zwraca 5 proc. straty Eurocashu i ponad 3 proc. straty CD Projektu. Podobnie prezentują się akcje średniej wielkości podmiotów z mWIG40 i sWIG80.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: akcje, giełda, banki, leszek czarnecki, getin, idea bank, wiadomości, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-11-2018

prawnikno bo kto rozumny bierze sobie za obrońcę niepełnosprawnego giertycha ? to z góry jest klapa ,,,,,,,

16-11-2018

Lupoakcja koryto plus dzieki ci pisie, że próbując oskubać bank oskubałeś inwestorów

16-11-2018

m-53No to z domniemanych 40 mln pozostało niewiele ponad 3 mln. Giertych upiekł swoją polityczną pieczeń a zapłacił Cz.

Rozwiń komentarze (115)