Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Pogrom banków na giełdzie. Straty sięgają kilkunastu procent

115
Podziel się

Jeśli mierzyć zaufanie do nadzoru finansowego w Polsce notowaniami akcji banków, to mamy do czynienia z załamaniem. Z kont inwestorów w kilka godzin wyparowały miliardy złotych.

Zrobiło się czerwono na warszawskiej giełdzie.
Zrobiło się czerwono na warszawskiej giełdzie. (Michal Dyjuk/REPORTER)
bDBiodMB

Od kilku dni uwaga inwestorów w Polsce skupiona jest na aferze KNF. Eksperci wskazują, że cała sytuacja mocno nadwyrężyła zaufanie do nadzorcy rynku finansowego. Widać to bardzo wyraźnie po piątkowych notowaniach giełdowych.

Ceny akcji największych banków mocno lecą w dół. Indeks WIG-Banki, odzwierciedlający średnią dla sektora, traci blisko 5 proc. Takiego pogromu w tym roku jeszcze nie było. Co więcej, ostatni raz banki tak mocno traciły pod koniec stycznia 2017 roku.

Zobacz także: Ekspert o pogarszającej się sytuacji Idea Banku i Getina. "Mają trochę pecha"
bDBiodMD

Oczywiście najwięcej obrywają banki należące do Leszka Czarneckiego. Getin Noble Bank traci blisko 18 proc. Około 16 proc. pod kreską jest Idea Bank. Akcje pierwszego z nich są na historycznych minimach. Jedna sztuka chodzi po zaledwie 33 grosze, co daje wycenę całego banku na poziomie 330 mln zł. Wartość Idea Banku odpowiada połowie tej kwoty.

Sytuacja Getina mogłaby być jeszcze gorsza, ale w pewnym momencie giełda zdecydowała o wstrzymaniu handlu akcjami. Wahania jego kursu były zbyt wysokie. Po godzinie 14:00, gdyby zdecydowano o wznowieniu obrotu nimi, straty sięgałyby 25 proc.

bDBiodMJ

Obserwuj bieżące zmiany notowań akcji Getina i Idea Banku

Niepokój rozlewa się znacznie szerzej, poza krąg banków Leszka Czarneckiego. Ponad 6 proc. w dół lecą notowania PKO BP i Alior Banku. Blisko 5 proc. na minusie są też Pekao i Bank Millennium.

W ich przypadku spadek kapitalizacji jest znacznie większy niż w Getinie czy Idei, bo są wielokrotnie więcej warte. Ponad 3 mld zł wyparowało z kont posiadaczy akcji PKO BP. Kolejne 2,5 mld zł dokłada Pekao. Po około 500 mln zł spada kapitalizacja Aliora i Millennium.

bDBiodMK

Obserwuj bieżące zmiany notowań akcji

Względnie najmniej obrywa Santander, ING i Handlowy, które tracą do 3 proc. Są też dwie "zielone wyspy". Minimalnie nad kreską utrzymują się mBank i BOŚ.

Trzeba też przyznać, że cała warszawska giełda ma się w piątek nienajlepiej. Indeks WIG20, grupujący najważniejsze spółki, jest 2 proc. na minusie. Wśród nich uwagę zwraca 5 proc. straty Eurocashu i ponad 3 proc. straty CD Projektu. Podobnie prezentują się akcje średniej wielkości podmiotów z mWIG40 i sWIG80.

bDBiodML

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDBiodNe
giełda
banki
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(115)
Lupo
2 lata temu
akcja koryto plus dzieki ci pisie, że próbując oskubać bank oskubałeś inwestorów
aaa
2 lata temu
Stara prawda biznesowa mówi, że towar ( czyli akcje) jest tyle wart ile kupiec chce zapłacic. Wszekie kursy akcji giełdowych to nic innego jak wielka manipulacja obliczona pod jeleni czyli tzw. inwestrów
KupięZa1pln
2 lata temu
skoro PKO stracił najwięcej....to trzeba go sprzedać za złotówkę....prawda?
bDBiodNf
Leon
2 lata temu
Mówiłem, że została otwarta finansowa puszka pandory. Takie są skutki "zabawy" polityków. Wizja polskiej "Grecji" coraz bardziej realna. Gratuluję władzy.
andrzej
2 lata temu
No to teraz pomyślcie , każdy z banków ,,grupy getin ''można przejąć o 25% taniej niż jeszcze 2 tygodnie temu . I być może o to chodziło by jeszcze bardziej powiększyć swoje udziały. Czysty interes . Już raz Pan Czarnecki kiedyś tak zrobił .
...
Następna strona